Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида автобус қатнови қайта тикланади
2022 йил 16 мартдан Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида икки томонлама мунтазам халқаро автобус йўналишларида қатновлар қайта тикланади.
Шунингдек, Қозоғистон Республикаси орқали Россия Федерацияси ва Қирғизистон Республикасига транзит автобус ташувларини ташкил этиш юзасидан музокаралар олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги халқаро автобус қатновлари коронавирус пандемияси сабабли 2020 йил 16 март куни тўхтатилган эди.
2022 йил 16 мартдан ташувчилар томонидан Тошкент – Нурсултон, Тошкент – Олмаота, Тошкент – Қизилўрда, Тошкент – Туркистон, Тошкент – Иргели, Чирчиқ – Чимкент, Чирчиқ – Олмаота йўналишларида қатновларни амалга ошириш режалаштирилган.

Автобусное сообщение между Узбекистаном и Казахстаном будет возобновлено
С 16 марта 2022 года возобновится регулярное международное автобусное сообщение между Узбекистаном и Казахстаном.
Также ведутся переговоры об организации транзитных автобусных перевозок через Республику Казахстан в Российскую Федерацию и Кыргызскую Республику.
Напомним, международное автобусное сообщение между Узбекистаном и Казахстаном было приостановлено 16 марта 2020 года из-за пандемии коронавируса.
С 16 марта 2022 года перевозчики планируют выполнение рейсов по маршрутам Ташкент – Нурсултан, Ташкент – Алматы, Ташкент – Кызылорда, Ташкент – Туркестан, Ташкент – Иргели, Чирчик – Шымкент, Чирчик – Алматы.