Пандемия даврида йўловчиларнинг Ўзбекистон Республикасига авиақатновлар орқали кириб келиш тартиби
COVID-19 короновируc инфекциясининг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссиясининг қарорига мувофиқ қуйидагича тартиб белгиланди:
«Қизил» ва «Сариқ» ҳудудлардан Ўзбекистон Республикасига келишни режалаштираётган йўловчилар аэропортда рўйхатдан ўтаётганда авиакомпания вакилига COVID-19 короновирус инфекцияси аниқланмаганлиги ҳақидаги ПЗР тестини рус ёки инглиз тилидаги натижасини тақдим этишлари талаб этилади. COVID-19 короновирус инфекцияси учун топширилган натижаси манфий деб топилган ПЗР таҳлил ҳужжати парвоздан олдин 72 соатдан кўп бўлмаган муддатда бўлиши лозим.
Диққат: натижаси манфий деб топилган ПЗР тест натижаси бўлмаган йўловчи парвозга қўйилмайди.
- Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келишда йўловчиларнинг аэропорт терминали кириш қисмида ўрнатилган тана ҳароратни ўлчовчи махсус ускуналар орқали ўтишлари талаб этилади.
- Ўзбекистон Республикасига «Қизил» ҳудуд мамлакатларидан кириб келган йўловчилар аэропортнинг учиб келиш терминалида жойлашган паспорт назорати ходимларига COVID-19 коронавирус инфекцияси учун топширилган ПЗР таҳлил натижаси манфий деб топилган ҳужжатни ва 14 кунлик мажбурий уй карантинига жойлашиш юзасидан тўлдирилган мажбуриятномани тақдим этишлари шарт.
Диққат: мажбуриятнома Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун – доимий яшаш манзили бўйича;
Чет эл фуқаролари учун – вақтинча яшаш манзили бўйича тўлдирилади.
«Сариқ» ҳудуд мамлакатларидан Ўзбекистон Республикасига кириб келган йўловчилар аэропортнинг учиб келиш терминалида хизмат вазифасини ўтаётган паспорт назорати ходимларига COVID-19 коронавирус инфекцияси учун топширилган ПЗР тест натижаси манфий деб топилган ҳужжатни топширишлари талаб этилади.
COVID-19 коронавирус инфекцияси учун топширилган ПЗР тест натижаси манфий деб топилган ҳужжат йўловчиларда бўлмаса, улар аэропорт терминалининг кириш қисмида жойлашган намуналар олувчи жойда ўз ҳисобларидан ПЗР тест топширадилар ва 14 кунлик мажбурий уй карантинига жойлашиш юзасидан мажбуриятномани тўлдирадилар. Сўнг, тўлдирилган мажбуриятнома паспорт назорати ходимларига топширилади.
«Яшил» ҳудуд мамлакатларидан Ўзбекистон Республикасига кириб келган йўловчиларга нисбатан карантин тартиблари қўлланилмайди (касаллик аломатлари кузатилган йўловчилар бундан мустасно).
«Сариқ» ва «Яшил» ҳудуд мамлакатларидан «Қизил» ҳудуд мамлакатлари орқали келган транзит йўловчиларга Ўзбекистон Республикасига киришга рухсат берилади. Мамлакатга кириб келганда йўловчида COVID-19 коронавирус инфекцияси учун топширилган ПЗР тест натижаси манфий деб топилган ҳужжат бўлмаса, аэропорт ҳудудида йўловчи ўз ҳисобидан ПЗР таҳлил текширувидан ўтказилади ва 14 кунлик ўзини изоляция қилиш юзасидан мажбуриятномани ҳам тўлдиради.
«Қизил» худуд мамлакатларидан «Сариқ» ва «Яшил» ҳудуд мамлакатлари орқали келган транзит йўловчига Ўзбекистон Республикасига киришга рухсат берилади. Мамлакатга кириб келганда йўловчида COVID-19 коронавирус инфекцияси учун топширилган ПЗР тест натижаси манфий деб топилган ҳужжат бўлмаса, аэропортнинг ўзида йўловчининг ҳисобидан ПЗР текширувидан ўтказилади ва 14 кунлик ўзини изоляция қилиш юзасидан мажбуриятномани тўлдиради. Мажбуриятнома бланки инглиз тилида / рус ва ўзбек тилларида.
- Ўзбекистон Республикасига кириб келгандан сўнг, аэропортнинг учиб келиш терминалида йўловчида иситма ёки COVID-19нинг бошқа аломатлари кузатилса, йўловчи тиббий кўрикдан ўтказилади. Шунингдек ПЗР тест натижаси мусбат бўлса, йўловчи даволаниш учун касалхонага жойлаштирилади.

Порядок въезда пассажиров в Республику Узбекистан воздушным транспортом в период пандемии
Согласно решению Республиканской специальной комиссии по подготовке программы мер по предупреждению завоза и распространения короновирусной инфекции COVID-19 в Республике Узбекистан установлен нижеследующий порядок:
- Пассажиры, планирующие перелеты в Узбекистан из «желтой» и «красной» зон, при регистрации на рейс должны предоставить справку представителю авиакомпании с отрицательным результатом ПЦР теста на COVID-19 на английском или русском языке, срок справки о прохождении ПЦР теста на COVID-19, не должен превышать 72 часов до вылета.
Внимание: При отсутствии отрицательного результата теста, пассажирам будет отказано в регистрации на свой рейс.
- По прилету в Республику Узбекистан прибывающим пассажирам, необходимо пройти термометрию.
- Пассажиры, прибывающие из стран «красной» зоны, в зале прилета аэропорта, должны предъявить сотрудникам службы паспортно-контроля, правку о прохождении ПЦР теста на COVID-19 с отрицательным результатом и заполненную анкету-обязательство на 14-ти дневную самоизоляцию.
Внимание: Анкета-обязательство для граждан Республики Узбекистан заполняется - по месту постоянного жительства;
для иностранных граждан - по месту временной регистрации в Узбекистане.
- Пассажиры, прибывающие из стран «желтой» зоны, в зале прилета аэропорта должны предъявить сотрудникам службы паспортно-контроля, справку о прохождении ПЦР-теста на COVID-19 с отрицательным результатом. В случае отсутствия справки о прохождении ПЦР теста на COVID-19, данные пассажиры сдают пробы на ПЦР-тест за свой счет в аэропорту прибытия и заполняют анкету-обязательство на 14-ти дневную самоизоляцию. Анкета передаётся сотрудникам пограничной службы.
- На пассажиров прибывающим из стран «зеленой» зоны (за исключением пассажиров с симптомами заболевания) карантинные требования не распространяются.
- Транзитные пассажиры, пребывающие из «желтой» и «зеленой» зон, через «красную» зону разрешается въезд в Узбекистан. Такой пассажир после прибытия в страну, при отсутствии справки о прохождении ПЦР-теста на COVID-19 с отрицательным результатом проходит ПЦР-тестирование в аэропорту за свой счет и заполняет анкету-обязательство на 14-ти дневную самоизоляцию.
- Транзитные пассажиры, пребывающие из «красной» зоны, через «желтую» и «зеленую» зоны, разрешается въезд в Узбекистан. Такой пассажир после прибытия в страну, при отсутствии справки о прохождении ПЦР-теста на COVID-19 с отрицательным результатом, проходит ПЦР- тестирование в аэропорту за свой счет и заполняет анкету-обязательство на 14-ти дневную самоизоляцию. анкета-обязательство на английском / на русском и узбекском языках.
- Пассажиры, у которых по прилёту будет наблюдаться повышенная температура или иные симптомы COVID-19, будут обследованы в аэропортах Республики Узбекистан. При положительном результате ПЦР теста на COVID-19, пассажиры будут госпитализированы для лечения.