“PIA” авиакомпанияси Ўзбекистонга мунтазам авиақатновларни йўлга қўяди
Ушбу масала Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигида Покистон Ислом Республикасининг Ўзбекистондаги элчихонаси вакиллари ҳамда “PIA” авиакомпанияси раҳбарияти иштирокида ўтказилган учрашувда муҳокама этилди.
Учрашув давомида ҳар икки томон вакиллари мамлакатларимиз ўртасида фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларининг ривожланиши Ўзбекистон ва Покистон манфаатларига бирдек мос келишини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Музокаралар давомида Транспорт вазирлигининг ҳаво транспортини ривожлантириш департаменти раҳбари Д.Джумаев хорижий авиакомпанияларни мамлакатимиз авиация бозорига жалб этиш, ушбу бозорнинг барча иштирокчилари учун қулай шароитларни яратиш бўйича кўрилаётган чоралар ҳақида батафсил маълумот берди.
Хусусан, биргина жорий йилнинг ўзида аэропорт хизматлари учун йиғимлар 42% га қадар туширилгани, зиёрат туризми йўналишида бажариладиган парвозларга эса 50% га қадар чегирмалар берилиши тўғрисида айтиб ўтди.
“PIA” авиакомпаниясининг Ўзбекистондаги вакили Муҳаммад Ваккос Исломобод – Тошкент ва Карачи – Тошкент йўналишида мунтазам авиақатновларни йўлга қўйиш бўйича режалари билан ўртоқлашди. Авиакомпания ушбу йўналишларда парвозларни 2022 йил январь ойидан йўлга қўйиш ниятида.
Учрашув якунида томонлар белгиланган йўналишларда мунтазам парвозларни йўлга қўйиш юзасидан ҳамкорликда ишларни давом эттиришга келишиб олди.

Авиакомпания "PIA" запустит регулярные рейсы в Узбекистан
Данный вопрос обсуждался на встрече в министерстве транспорта Республики Узбекистан с участием представителей посольства Исламской Республики Пакистан в Узбекистане и руководства авиакомпании “PIA”.
В ходе встречи представители обеих сторон особо отметили, что развитие сотрудничества между нашими странами в сфере гражданской авиации соответствует интересам Узбекистана и Пакистана.
В ходе переговоров руководитель департамента развития воздушного транспорта Министерства транспорта Д.Джумаев подробно проинформировал о принимаемых мерах по привлечению иностранных авиакомпаний на отечественный авиационный рынок, созданию благоприятных условий для всех участников рынка.
В частности, он отметил, что только в этом году сборы за услуги аэропорта были снижены до 42%, а на рейсы, выполняемые в направлении паломнического туризма, - до 50%.
Представитель авиакомпании «PIA» в Узбекистане Мухаммед Ваккос поделился планами по налаживанию регулярных авиарейсов по маршруту Исламабад - Ташкент и Карачи - Ташкент. Авиакомпания намерена наладить полеты по этим направлениям с января 2022 года.
По итогам встречи стороны договорились продолжить совместную работу по налаживанию регулярных полетов по установленным направлениям.