Покистон ва Ўзбекистон ўртасида мультимодал юк ташувлари ривожлантирилади
Бугун Транспорт вазири Илҳом Махкамов Покистон Ислом Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Аҳмад Фарук билан учрашди.
Учрашувда томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалаларини муҳокама этди.
Хусусан, икки мамлакат ўртасида юк ташувлари ҳажмини ошириш мақсадида томонлар Афғонистон ҳудуди орқали мультимодал ташувларни ривожлантириш зарурлигини қайд этиб ўтди.
Шунингдек, Тошкент – Лаҳор – Тошкент йўналишида мунтазам авиақатновларни қайта тиклаш, “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўли қурилиши лойиҳаси юзасидан фикр алмашилди.

Между Пакистаном и Узбекистаном будут развиваться мультимодальные грузовые перевозки
Сегодня министр транспорта Илхом Махкамов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Пакистан в Республике Узбекистан Ахмадом Фаруком.
На встрече стороны обсудили перспективы развития сотрудничества в сфере транспорта между нашими странами.
В частности, в целях увеличения объемов грузоперевозок между двумя странами стороны отметили необходимость развития мультимодальных перевозок через территорию Афганистана.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам восстановления регулярного авиасообщения по маршруту Ташкент – Лахор – Ташкент, реализatsiи проекта строительства железной дороги Термез – Мозори-Шариф – Кабул – Пешавар.