04.04.2023 6561 Yangiliklar
Маълумки, 2022 йил 5-11 декабрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ташаббуси билан Тошкент шаҳар ҳокимлиги ҳузуридаги Рақамли ривожланиш департаменти томонидан geonom.tashkent.uz сайтида шаҳар метрополитени ер усти линиясининг “Дўстлик-Қўйлиқ” ва “Олмазор-Сергели” йўналишларидаги 19 та бекатига ном бериш бўйича таклифлар йиғилди.
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги таниқли олимлар, тарихчилар, филологлар, топонимистлар ва бошқа соҳа мутахассис-экспертлари, шунингдек, ОАВ вакиллари, блогерлардан иборат Ишчи гуруҳ “Географик объектларнинг номлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни талаблари асосида ҳамда давлат тилида топонимлар ёзилишининг белгиланган қоидаларига мувофиқ, келиб тушган таклифлардан ҳар бир бекат учун энг мос номни танлаб олди.
Географик объектларга ном бериш ва уларнинг номларини ўзгартириш бўйича таклифлар тайёрлаш давомида маҳаллий аҳоли фикрини ўрганиш мақсадида Тошкент шаҳар ҳокимлиги пойтахт аҳлини овоз бериш йўли билан ушбу жараёнда иштирок этишга таклиф қилади.
Овоз бериш жорий йилнинг 4 апрель кунидан 18 апрелга қадар давом этади.
Метро бекатлари номлари бўйича ўтказилган овоз бериш натижалари Транспорт вазирлигига тегишли таклифларни тайёрлаш ва кейинчалик уларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига қарор қабул килиш учун киритишга тақдим этилади.

Примите участие в голосовании за названия станций надземного столичного метрополитена!
Как известно, с 5 по 11 декабря 2022 года по инициативе Министерства транспорта Республики Узбекистан Департаментом цифрового развития при хокимияте Ташкента на сайте geonom.tashkent.uz проводился сбор предложений по наименованиям для 19-ти станций линий «Дустлик-Куйлюк» и «Алмазар-Сергели» надземного столичного метрополитена.
Рабочая группа при Министерстве транспорта, в состав которой вошли видные учёные, историки, филологи, топонимисты и другие профильные специалисты-эксперты, а также представители СМИ, блогеры, исходя из требований Закона Республики Узбекистан «О наименованиях географических объектов» и согласно принятым правилам написания топонимов на государственном языке, отобрала из поступивших предложений по три наиболее подходящих названия для каждой станции.
В целях изучения мнения местных жителей в процессе подготовки предложений, хокимият Ташкента приглашает вас принять участие в этом процессе путём голосования.
Голосование продлится с 4 по 18 апреля текущего года.
Результаты проведенного голосования по названиям станций метро будут предоставлены Министерству транспорта для подготовки соответствующих предложений и последующего их внесения в Кабинет Министров Республики Узбекистан для принятия решения.