Пойтахтдаги яна бир кўприк замонавий кўринишга эга бўлмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 мартдаги ПҚ-3632-сонли қарори билан тасдиқланган автомобиль кўприклари, йўл ўтказгичлар ва бошқа сунъий иншоатларни қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш дастурига биноан, бугунги кунда Тошкент шаҳрининг Аҳмад Дониш кўчасидан Кичик ҳалқа автомобил йўли, Мискин ва Уста Ширин кўчалари кесишмасидаги йўл ўтказгичда мукаммал таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
Мазкур иншоат пойтахтдаги биринчи замонавий йўл ўтказгич бўлиб, 2000 йилда Юнусобод туманидаги Аҳмад Дониш кўчасида қурилди. Кенглиги 29 метр бўлган 912 метр узунликдаги (ёндош йўллари билан бирга) ушбу иншоат шаҳарнинг учта туманини бирга боғлаб янада обод қилди. Қарийиб 20 йил давомида, йўл ўтказгичида ҳеч қандай таъмирлаш ишлари амалга оширилмади. Шу сабабли темир-бетон конструкциялар ва йўлнинг юқори қатлами яроқсиз ҳолга келди. «Ўзбекистон темир йўллари» маълумотларига кўра жорий йилнинг август ойида "Кўприкқурилиш" Трести УКнинг мутахассислари томонидан ушбу объектда таъмирлаш ишлари бошланди.
Дастлаб, тўсинлар, устунлар ва таянчларнинг темир-бетон конструкциялари нурлари тикланди. Бундан ташқари, қатнов қисмининг темир панжаралари, декоратив темир-бетон плиталар демонтаж қилинди, 2000 м.кв майдонида қалинлиги 12 см бўлган ҳимоя бетон қатлами олиб ташланди ва бу ишлар сентябрь ойида тугатилди. Октябрь ва ноябрь ойларида темир-бетон конструкцияларини ўрнатиш ишлари бошланди. Хусусан, бугунги кунга қадар 2000 м.кв майдонда янги бетон қопламаси билан қопланди. Пиёдалар учун ажратилган қисмида изоляция ишлари якунланди. Декабрь ойининг охирига қадар йўл ўтказгичдаги асфальт-бетон қопламаларни ётқизиш ишларини якунига етказиш режалаштирилган.
Барча демонтаж ва монтаж ишлари белгиланган меъёрларни ҳисобга олган ҳолда қурилиш қоидалари ва шартларига мувофиқ амалга оширилмоқда. Шуни ҳам инобаттга олган ҳолда алоҳида таъкидлаш керакки, автомобилларни юқори ўтказиш қобилиятига эга бўлган ушбу иншоатнинг таъмирлаш ишлари йўл ҳаракатини тўхтамасдан амалга оширилмоқда. Ва, албатта, ушбу омил йўл устидаги таъмирлаш ишларининг давомийлигига таъсир қилмоқда. Бундан ташқари, кўприк қурувчиларимиз бир вақтнинг ўзида Тошкент метрополитенининг ҳалқа йўли ва Юнусобод линиясидаги қурилиш ишларининг 2-босқичини якунлашда ҳам фаол қатнашмоқдалар.
Шу ўринда, пойтахт аҳолиси ва меҳмонларидан вазиятни тўғри тушунишларини ва ҳар бир ҳайдовчидан, ушбу йўл ўтказгичдан ўтаётганида, шошилмасдан тартиб билан ҳаракатланишини сўраб қоламиз.

Еще один путепровод принимает современный облик
Согласно Программе строительства, реконструкции и капитального ремонта автомобильных путепроводов, тротуаров и других искусственных сооружений, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 29 марта 2018 года №ПП-3632 сегодня ведется реконструкция путепроводов по ул. А.Дониш малой кольцевой автодороги Ташкента и на перекрестке улиц Мискин и У.Ширин.
В 2000 году на улице Ахмада Дониша в Юнусабадском районе был возведен первый современный автомобильный мост, еще больше украсивший город. Это сооружение шириной 29 метров вместе с подъездными путями составляет 912 метров и связывает три района города. За время эксплуатации, а это почти 20 лет, на путепроводе не осуществлялись ремонтные работы. В виду этого, железо-бетонные конструкции и верхний слой дороги пришел в негодность. В августе текущего года силами УП Трест “Куприккурилиш” начались ремонтные работы.
Вначале были восстановлены железобетонные конструкции балок, ригелей и опор. Кроме этого, демонтированы железные решётки проезжей части, кольцобойники, декоративные железо-бетонные плиты, на площади в 2000 м2 удалён защитный бетонный слой, шириной 12 см. Эти работы были осуществлены в сентябре. В октябре и ноябре месяцах начаты работы по монтажу железо-бетонных конструкций. В частности, до сегодняшнего дня площадь в 2000 м2 уже имеет новое бетонное покрытие. Завершены изоляционные работы на пешеходной части путепровода. До конца декабря планируется завершить прокладку асфальто-бетонного покрытия путепровода.
Все демонтажные и монтажные работы ведутся в соответствии со строительными правилами и сроками, с учётом установленных нормативов. В виду этого, необходимо отметить, что учитывая высокую пропускную способность ремонтные работы проходят без остановки автодорожного движения. И, несомненно, этот факт влияет на продолжительность ремонтных работ на путепроводе. Кроме того, специалисты-мостостроители параллельно возводят кольцевую линию Ташкентского метрополитена и участвуют в работе по завершению 2-этапа строительства Юнусабадской линии метро.
В этой связи жителей и гостей столицы просим понимания и немного терпения, а водителей автотранспорта – быть осторожными во время движения по участку путепровода, где проводятся ремонтные работы.