Қарийиб 4 минг километр йўлни босиб ўтадиган поезднинг биринчи рейси амалга оширилди
Жорий йилнинг 5-7 февраль кунлари 654/653 - сонли йўловчи поездлари “Қўнғирот – Наманган – Андижон – Қўнғирот” йўналишида биринчи рейсини амалга оширди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, бундай узоқ масофага ҳаракатланадиган поездлар қатнови мамлакатимизда илк бора йўлга қўйилди. Қўнғиротдан мазкур поездда йўлган чиққан йўловчилар республикамизнинг Хўжайли, Нукус, Учқудуқ, Навоий, Самарқанд, Жиззах, Гулистон, Тошкент, Наманган шаҳарларидан ўтиб, Андижон шаҳрига, шунингдек, Андижондан йўлга чиққан йўловчилар ҳам ушбу шаҳарлар орқали ўтиб Қўнғиротга етиб боради.
Мамлакатимизнинг 8 та ҳудудини ўзаро боғлайдиган бундай транспорт қатновини йўлга қўйишдан кўзланган асосий мақсад, энг аввало йўловчиларга, айниқса, Қорақалпоғистонда истиқомат қилаётган юртдошларимизнинг водий вилоятларига, шунингдек, водий вилоятлари ҳамда республикамизнинг бошқа шаҳар ва туманларидан Орол бўйи ҳудудларига бориб келишлари учун арзон ва қулай транспорт хизматларини кўрсатишдир.
Энг асосийси, ушбу йўналишда поездлар қатновининг йўлга қўйилиши, юртимизда ички туризмни янада ривожлантириш учун ҳам жуда катта имконият яратади. Бундан ташқари Қўнғирот, Хўжайли, Учқудуқ, Наманган темир йўл вокзалларида ишчи ходимларни доимий равишда иш билан таъминлаш имконини беради.
Ушбу поездлар ҳаракат жадвалига кўра шанба кунлари Қўнғиротдан, якшанба кунлари Андижондан қатновини амалга оширади. “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ томонидан йўловчиларнинг талабларига қараб, келгусида ушбу йўналишда поездлар қатновини кўрпайтириш кўзда тутилган.

Был совершен первый рейс поезда, который преодолел почти 4 тысячи километров
5-7 февраля текущего года пассажирские поезда № 654/653 совершили первый рейс по маршруту «Кунгират - Наманган - Андижан - Кунгират». Следует особо отметить, что такое движение поездов дальнего следования впервые запущен в нашей стране.
Пассажиры, отправившиеся из Кунгирата в этом поезде, проедут через города Ходжейли, Нукус, Учкудук, Навои, Самарканд, Джизакс, Гулистан, Ташкент, Наманган, Андижан, а также с Андижана тоже проедут через эти города и доедут до Кунгирата.
Основная цель налаживания такого транспортного сообщения, связывающего 8 регионов нашей страны, прежде всего, предоставление пассажирам, особенно проживающим в Каракалпакстане, доступных и удобных транспортных услуг для поездок в долину, а также из долины и других городов и районов республики в Аральский регион.
Самое главное, что в этом направлении будет налажено движение поездов, что создаст большие возможности для дальнейшего развития внутреннего туризма в нашей стране. Кроме того, на железнодорожных вокзалах Кунграт, Ходжейли, Учкудук, Наманган будет обеспечена постоянная занятость сотрудников.
Согласно расписанию, эти поезда будут курсировать из Кунграда по субботам, а из Андижана по воскресеньям. АО «Узбекистон темир йуллари» в будущем планирует увеличить количество поездов по данному маршруту в зависимости от потребностей пассажиров.