Қатар билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди
Жорий йилнинг 10-11 ноябрь кунлари Ўзбекистон делегациясининг Қатар Давлатига амалий ташрифи доирасида Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев  Қатар Транспорт вазири ўринбосари Ҳамад Ал Эсса билан учрашув ўтказди.
Учрашувда томонлар транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, транспорт коридорлари имкониятларидан самарали фойдаланиш билан боғлиқ жиҳатларни муҳокама этишди.
Хусусан, Трансафғон темир йўли қурилиши лойиҳаси доирасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан фикр алмашилди. Ж.Чориев айни дамда мазкур лойиҳанинг ТИА ишлаб чиқиш билан боғлиқ ишлар якунлангач потенциал инвестор ва ҳамкорларни жалб қилиш жараёни бошланиши таъкидлаб ўтди. Вазир ўринбосари лойиҳаларнинг амалий босқичига ўтиш учун Қатар томонини лойиҳада қатнашишга таклиф этди.
Шунингдек, томонлар шаҳар жамоат транспорти тизими ва инфратузилмасини ривожлантиришда Қатар давлати қўллаган услублар ва уларни Ўзбекистонда қўллаш ва ушбу йўналишда ҳамкорлик қилиш юзасидан фикр алмашди.

Обсуждены вопросы развития сотрудничества с Катаром в транспортной сфере
10-11 ноября текущего года в рамках рабочего визита делегации Узбекистана в Государство Катар заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев провел встречу с заместителем министра транспорта Катара Хамадом Аль Эсса.
На встрече стороны обсудили аспекты, связанные с развитием транспортной инфраструктуры, эффективным использованием возможностей транспортных коридоров.
В частности, состоялся обмен мнениями о работе, проводимой в рамках проекта строительства Трансафганской железной дороги. Ж.Чориев отметил, что после завершения работ, связанных с разработкой ТИА данного проекта, начнется процесс привлечения потенциальных инвесторов и партнеров. Заместитель министра пригласил катарскую сторону принять участие в проекте для перехода на практический этап проектов.
Стороны также обменялись мнениями о методах, применяемых Катаром в развитии системы и инфраструктуры городского общественного транспорта, их применении в Узбекистане и сотрудничестве в этом направлении.