Қурилиш соҳасида малакали мутахассисларни тайёрлаш маркази очилди
Бугун Нукус транспорт коллежида ташкил этилган Қурилиш соҳасида малакали мутахассисларни тайёрлаш марказининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси М.Камалов сўзга чиқиб, йиғилганларни марказнинг очилиши билан табриклади ҳамда ушбу марказ юртимизга қурилиш соҳасида замонавий билимга эга, тажрибали кадрларни тайёрлаб беришига қатъий ишонч билдирди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда юртимизда улкан қурилиш ва бунёдкорлик ишлари амалга оширилиб, бу соҳада малакали кадрларга талаб ортиб бормоқда. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 25 январдаги “Вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун хорижий давлатга кетаётган шахсларни ва банд бўлмаган аҳолини ўқитишни ташкил этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ички ва ташқи меҳнат бозорига қурилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашда, меҳнат мигрантларининг иш сифати ва шароитларини яхшилашда, шунингдек, фуқароларнинг бандлигини ва ижтимоий ҳимоясини таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Мазкур қарор асосида Нукус транспорт коллежи биносида Қурилиш соҳаси малакали кадрларини тайёрлаш маркази ташкил этилди. Марказда қурилиш-таъмирлаш ишлари олиб борилиб, зарур жиҳозлар ва ўқув жараёнида фойдаланиладиган махсус техникалар билан таъминланди.
Қорақалпоғистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг маълум қилишича, марказ 14 та касб бўйича ўқув режа ва ўқув дастурлари билан тўлиқ таъминланган бўлиб, ҳозирда ушбу йўналишларда 300 нафар фуқаро ўқишга қабул қилинди. Улар уч ой давомида билим ва тажрибасини оширади ва ўқиш якунида уларга сертификат берилади.

Открыт Центр подготовки квалифицированных специалистов в сфере строительства
Сегодня в Нукусском транспортном колледже состоялось открытие Центра подготовки квалифицированных специалистов в сфере строительства.
В Мероприятии Принял Участие Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Камалов. В своем выступлении Камалов поздравил собравшихся с открытием центра и выразил уверенность в том, что этот центр подготовит в нашей стране опытные кадры, обладающие современными знаниями в сфере строительства.
Было отмечено, что в последние годы в нашей стране ведется огромная строительная и созидательная работа, растет спрос на квалифицированные кадры в этой сфере. Постановление Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по организации обучения лиц и незанятого населения, выезжающих за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности”от 25 января 2021 года имеет важное значение в подготовке квалифицированных кадров для внутреннего и внешнего рынка труда в строительной отрасли, улучшении качества и условий труда трудовых мигрантов, а также обеспечении занятости и социальной защиты граждан.
На основании данного постановления в здании Нукусского транспортного колледжа создан Центр подготовки квалифицированных кадров строительной сферы. В центре проведены строительно-ремонтные работы, обеспечены необходимым оборудованием и специальной техникой, используемой в учебном процессе.
Как сообщили в министерстве занятости и трудовых отношений Республики Каракалпакстан, центр полностью обеспечен учебными планами и учебными программами по 14 профессиям, в настоящее время на обучение по этим направлениям принято 300 граждан. Они повышают свои знания и опыт в течение трех месяцев, и по окончании обучения им выдается сертификат.