Ривожланган транспорт йўлаклари иқтисодий юксалишнинг муҳим омили
Пойтахтимизда 2 март куни “Ўзбекистон Республикасининг транспорт дипломатияси: минтақавий ҳамкорликнинг халқаро-ҳуқуқий асослари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир Ташқи ишлар вазирлиги томонидан Конрад Аденауэр жамғармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди. Унда вазирлик ва идоралар, халқаро автомобилда юк ташувчилар уюшмаси ҳамда юк ташувчи компаниялар вакиллари, соҳа мутахассислари иштирок этди.
Давра суҳбатида юк ташиш соҳасида минтақавий ҳамкорлик ҳолати, соҳадаги мавжуд муаммолар, уларни ҳал этиш йўллари муҳокама қилинди.
Транспорт йўлаклари хоҳ ҳаво йўли, денгиз ё қуруқликда бўлсин, мамлакатлар тараққиёти учун жуда муҳим аҳамиятга эга. Шу боис, қадимдан мамлакатлар савдо алоқаларини ривожлантиришга ҳаракат қилган. Бу нафақат мамлакат иқтисодиётининг юксалишига, балки халқлар ўртасида дўстлик ва маданий-гуманитар алоқаларнинг ривожланишига ҳисса қўшган, турли элларни бир-бирига яқинлаштирган.
Ўзбекистон жуғрофий жойлашуви туфайли денгиз йўлларига тўғридан-тўғри чиқолмайди. Битта мамлакат ҳудуди орқали денгиз йўлларига чиқиш имкониятига эга бўлган давлатлар дунёда 40 дан зиёд бўлса, иккита мамлакат ҳудуди орқали чиқадиган мамлакатлар атиги иккита – Лихтенштейн ва Ўзбекистондир.
Шунга қарамай, Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган Ўзбекистоннинг ташқи сиёсати яқин ва узоқ хорижий мамлакатлар билан турли соҳада, жумладан, савдо йўналишида ҳам алоқаларни янада кенгайтиришга қаратилмоқда. Хусусан, бир вақтлар мамлакатимизнинг жаҳон бозорига чиқиши учун атиги учта транспорт йўлаги бўлган бўлса, ҳозир бундай йўлаклар саккизтага етган.
– Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги мана шундай ташаббус билан чиққани, шундай долзарб масалани кун тартибига қўйганидан хурсандман, — деди Конрад Аденауэр жамғармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбари Ронни Хайне ЎзА мухбирига берган интервьюсида.
— Минтақавий савдо алоқалари Ўзбекистон ташқи сиёсатида муҳим ўрин тутади. Зеро, ушбу муносабатларни ривожлантириш нафақат битта мамлакат, балки бутун минтақа иқтисодиёти барқарорлиги кафолати бўлиб хизмат қилади. Бу каби ташаббусларнинг муҳимлигини Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев олиб бораётган сиёсат мисолида кўришимиз мумкин.
Айниқса, ташқи сиёсат йўналишида Ўзбекистон қўшниларига ҳам тинчлик, ҳам кўп томонлама манфаат келтирувчи муносабатларни йўлга қўйишдан манфаатдор эканини кўрсатди. Хусусан, Афғонистоннинг тинчлик асосида ривожланишига Ўзбекистоннинг қўшаётган ҳиссаси жуда катта аҳамиятга эга эканини кўрсатмоқда.
Тадбирда халқаро юк ташишда электрон тизимнинг афзалликлари қайд этилди. Ўзбекистон бундай тизимни жорий этишда Марказий Осиёда илғор мамлакатлардан биридир. Шунингдек, янги транспорт ва транзит йўлакларини ривожлантириш бўйича қонунчиликни такомиллаштириш ва халқаро келишувларни амалга ошириш, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни хорижий мамлакатларга ташиш ва қайта ишлаш учун қулай шарт-шароит яратиш бўйича фикр алмашилди.

Развитые транспортные коридоры являются важным фактором экономического роста
В столице 2 марта состоялось мероприятие на тему «Транспортная дипломатия Республики Узбекистан: международно-правовые основы регионального сотрудничества».
Мероприятие организовано Министерством иностранных дел совместно с региональным представительством Фонда Конрада Аденауэра в Центральной Азии. В нем приняли участие представители министерств и ведомств, Международной ассоциации автомобильных перевозчиков, грузовых компаний и специалисты отрасли.
В ходе мероприятия были обсуждены состояние регионального сотрудничества в сфере грузоперевозок, существующие проблемы в отрасли, пути их решения.
Транспортные коридоры имеют важное значение для развития стран, будь то воздушный путь, море или суша. Поэтому с давних времен страны старались развивать торговые отношения. Это способствовало не только росту экономики страны, но и развитию дружбы и культурно-гуманитарных связей между народами, сближению разных народов.
Из-за своего географического положения Узбекистан не имеет прямого выхода к морю. В мире насчитывается более 40 стран, имеющих выход к морским путям через территорию одной страны, тогда как стран, имеющих выход через территорию двух стран, всего две – Лихтенштейн и Узбекистан.
Тем не менее, проводимая под руководством Президента Шавката Мирзиёева внешняя политика Узбекистана направлена на дальнейшее расширение связей с странами ближнего и дальнего зарубежья в различных сферах, в том числе и в сфере торговли. В частности, если раньше для выхода нашей страны на мировой рынок было всего три транспортных коридора, то сейчас таких коридоров восемь.
- Я рад, что Министерство иностранных дел Узбекистана выступило с такой инициативой и поставило на повестку дня такой актуальный вопрос, — сказал в своём интервью корреспонденту УзА руководитель регионального представительства Фонда Конрада Аденауэра в Центральной Азии Ронни Хейн.
- Региональные торговые связи занимают важное место во внешней политике Узбекистана. Ведь развитие этих отношений является гарантией стабильности экономики не только одной страны, но и всего региона. Важность подобных инициатив можно увидеть на примере проводимой Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым политики.
В частности, в области внешней политики Узбекистан проявил интерес к установлению отношений, которые принесут как мир, так и многосторонние выгоды соседям. Также большое значение имеет вклад Узбекистана в мирное развитие Афганистана.
На мероприятии были подчеркнуты преимущества электронной системы в международных грузоперевозках. Узбекистан является одной из передовых стран Центральной Азии по внедрению такой системы. Также состоялся обмен мнениями по совершенствованию законодательства и реализации международных соглашений по развитию новых транспортных и транзитных коридоров, созданию благоприятных условий для транспортировки и переработки продукции узбекского производства в зарубежные страны.