Самарқанд халқаро аэропортида “Очиқ осмон” режими жорий этилади
Мамлакатимиз туризм салоҳиятини ошириш, янги барпо этилган Самарқанд халқаро аэропорти имкониятларидан тўлақонли фойдаланиш ҳамда авиаташувлар бозорида рақобат муҳитини ривожлантириш мақсадида, 2022 йил 1 октябрдан Самарқанд халқаро аэропортида “Очиқ осмон” режими жорий этилади.
“Очиқ осмон” режими Самарқанд халқаро аэропортининг техник имкониятларини инобатга олган ҳолда халқаро ҳуқуқ меъёрларига мувофиқ хорижий авиакомпаниялар учун рейслар ва йўналишлар бўйича чекловларнинг бекор қилинишини англатади.
Эндиликда хорижий авиакомпаниялар ҳаво қатнови тўғрисидаги ҳукуматлараро битимнинг мавжуд ёки мавжуд эмаслигидан қатъий назар Самарқанд халқаро аэропортига авиақатновларни амалга ошира олади.
Жорий йилнинг 1 октябрь санасидан Самарқанд халқаро аэропортида янги тартибнинг жорий этилганлиги тўғрисида чет эл авиация маъмуриятлари ўрнатилган тартибда хабардор этилди.

В международном аэропорту Самарканда введут режим “открытого неба"
В целях повышения туристического потенциала страны, полноценного использования возможностей вновь созданного международного аэропорта Самарканд и развития конкурентной среды на рынке авиаперевозок с 1 октября 2022 года в международном аэропорту Самарканд будет введен режим “открытого неба”.
Режим ”открытого неба" означает снятие ограничений на рейсы и направления для иностранных авиакомпаний в соответствии с нормами международного права с учетом технических возможностей международного аэропорта Самарканд.
Отныне иностранные авиакомпании смогут осуществлять авиаперевозки в международный аэропорт Самарканда независимо от наличия или отсутствия межправительственного соглашения о воздушном сообщении.
О введении с 1 октября текущего года нового порядка в Международном аэропорту Самарканда иностранные авиационные власти уведомлены в установленном порядке.