Сайёр қабул – муаммолар ечими
Ҳаво транспорти соҳасини ривожлантириш йўлида авиация фаолиятини самарали ташкил этиш ҳамда кўрсатилаётган хизматларни янада ривожлантириш, ҳаво транспорти соҳасидаги мавжуд муаммолар, соҳада фаолият юритаётган корхоналар томонидан келиб тушаётган мурожаатлар ва уларнинг ечимлари юзасидан таклифларни ўрганиш мақсадида Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев иштирокида сайёр қабул ўтказилди.
Сайёр қабулда “Ўзавиация” Агентлиги, “Ўзаэронавигация” Маркази ҳамда “Uzbekistan Airports” АЖ вакиллари, вазирлик марказий аппаратининг ҳаво транспорти бошқармаси мутахассислари, резидент авиакомпаниялар, хорижий авиакомпанияларнинг Ўзбекистондаги вакиллари ҳамда Ислом Каримов номидаги «Тошкент» халқаро аэропорти мутасаддилари иштирок этишди.
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев мамлакатимизда сўнгги йилларда фуқаро авиациясини ривожлантириш, соҳада соғлом рақобат муҳитини шакллантириш орқали кўрсатилаётган хизматлар сифатни ошириш, янги инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш борасида олиб борилаётган ишлар ва ушбу йўналишда келгусидаги режаларга тўхталиб ўтди.
Хусусан, вазир ўринбосари давлат раҳбари томонидан белгилан топшириқларга мувофиқ Урганч, Бухоро аэропортларини ривожлантириш бўйича инвесторлар билан тақдимот ўтказилиши кўзда тутилганини таъкидлади. Шунингдек, авиация фаолиятини самарали ташкил этиш ҳамда кўрсатилаётган хизматларни янада ривожлантириш барча соҳа мутахассислари олдида асосий мақсад этиб белгиланганини айтиб ўтди.
Сайёр қабул давомида резидент авиакомпаниялар томонидан кўтарилган қўйидаги масалалар ва таклифлар тегишли мутасаддилар иштирокида кўриб чиқилди. Хусусан, Тошкент халқаро аэропорти ҳудудида авиакомпаниялар вакиллари учун алоҳида хоналар ажратиш, ҳаво кемаларининг эҳтиёт қисмларини сақлаш учун омборхона тақдим этиш, ҳаво кемаларига юк юклаш ва қувватловчи ускуналар сонини кўпайтириш ва бошқа кўплаб масалалар юзасидан батафсил тушунтириш берилди.
Сайёр қабул давомида кўтарилган ва ечими маълум вақт талаб этадиган мурожаатлар бўйича тегишли масъуллар бириктирилиб, ижроси назоратга олинди.

Выездной прием - решение проблем
В целях эффективной организации деятельности авиации на пути развития сферы воздушного транспорта и дальнейшего развития оказываемых услуг, изучения имеющихся проблем в сфере воздушного транспорта, обращений, поступающих от предприятий, осуществляющих деятельность в сфере, и предложений по их решению с участием заместителя министра транспорта Жасурбека Чориева был проведен выездной прием.
В выездном приеме приняли участие представители Агентства "Узавиация," Центра "Узаэронавигация" и АО "Uzbekistan Airports," специалисты Управления воздушного транспорта центрального аппарата министерства, представители авиакомпаний-резидентов, иностранных авиакомпаний в Узбекистане, а также ответственные лица международного аэропорта "Ташкент" имени Ислама Каримова.
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев коснулся о работе, проводимой в нашей стране за последние годы по развитию гражданской авиации, повышению качества услуг, оказываемых за счет формирования здоровой конкурентной среды в сфере, реализации новых инвестиционных проектов и дальнейших планах в этом направлении.
В частности, заместитель министра отметил, что в соответствии с поручениями главы государства предусмотрено проведение презентации с инвесторами по развитию аэропортов Ургенча и Бухары. Также отметил, что эффективная организация деятельности авиации и дальнейшее развитие оказываемых услуг являются основной целью специалистов всех отраслей.
В ходе выездного приема с участием соответствующих ответственных лиц авиакомпаниями-резидентами были рассмотрены следующие вопросы и предложения. В частности, даны подробные разъяснения по выделению отдельных помещений для представителей авиакомпаний на территории Ташкентского международного аэропорта, предоставлению складов для хранения запасных частей воздушных судов, увеличению количества грузовых и зарядных установок для воздушных судов и многим другим вопросам.
За обращениями, поднятыми в ходе выездного приема и требующими определенного времени для решения, закреплены соответствующие ответственные лица, их исполнение взято на контроль.