Шаҳарлараро электропоездлар ҳаракатланишда реновация жараёни
Шаҳарлараро транспортни шаҳар транспорт тизими билан интеграциялаштирган ҳолда Тошкент транспорт узелида транспорт ҳаракатини яхшилаш мақсадида "Ўзбекистон темир йўллари" акциядорлик жамияти томонидан яқин келажакда янги ҳаракат таркиб (электричка)ларни сотиб олиш ва шаҳарлараро транспортида йўловчилар сонини кўпайтириш режалаштирилган.
Ҳозирги кунда, Хитой, Жанубий Корея, Белоруссия ва Россия Федерациясида ишлаб чиқарилган бу турдаги ҳаракат таркибларнинг техник хусусиятлари ва нарх сиёсати батафсил ўрганиб чиқилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, туристик салоҳиятни янада ривожлантириш ҳамда маҳаллий ва хорижий сайёҳларга саёҳат қилиш учун қулай шарт-шароитлар яратишга қаратилган изчил амалга оширилаётган чора-тадбирлар қаторида Тошкент вилоятининг ноёб табиий ҳудудларига транспорт алоқаларини ташкил этиш ва сифатли хизмат кўрсатишни таъминлаш муҳим аҳамият касб этмоқда. Мисол тариқасида, Бўстонлиқ туманида жойлашган Тошкентдан Хожикентгача мавжуд йўналишдаги электропоездлар қатновига бўлган талаб йил сайин ортиб бормоқда. Маълумки, бунинг сабаби Бўстонлиқ туманида шаҳар четида жойлашган дам олиш манзил (дача)лар жойлашгани, сон-саноқсиз дам олиш масканлари ва санаторийларнинг мавжудлиги билан боғлиқ. Бугунги кунда ушбу йўналишда кунлик йўловчилар ташиш ҳажми қарийиб 2000 кишини ташкил қилади. Ҳар ҳафтанинг дам олиш кунлари ушбу йўналишдаги электропоездларнинг қатнаши жуда қулайлигини йўловчиларнинг ўзлари алоҳида таъкидлашмоқда.
Жумладан, пойтахт аҳолиси ва меҳмонлари ҳордиқ чиқариш вақтларини мазкур ҳудудда ўтказишни афзал кўришади. Шу муносабат билан ушбу йўналишдаги автомобиль йўлида кўп километрлик тирбандликлар вужудга келиб, қимматли вақтни сарф қилишга тўғри келмоқда. Бундай шароитда эса, электропоезд (электричка) нарх жиҳатидан ҳам, кам вақт сарфланиши билан ҳам ҳақиқатдан қулай транспорт воситаси ҳисобланади. Юқоридаги жиҳатларни ҳисобга олган ҳолда, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ мазкур йўналиш учун яна 4 та янги тезюрар электропоездларни ишга туширишни режалаштирмоқда. Бу эса, ўз навбатда Тошкентдан Хожикентгача ҳаракатланиш вақтини 2 соат 15 дақиқадан бир соатгача қисқартиришга, автомобиль йўлларидаги тирбандликни камайтиришга, кунлик йўловчилар ташиш ҳажмини 2000 дан 12000 гача оширишга ва темир йўл шаҳарлараро транспорт тизимининг ривожланишига олиб келади.
Ушбу жараёндаги ривожланиш тезлигига мос келадиган ҳаракатни ташкил этиш учун ҳозирги вақтда Тошкент – Ходжикент йўналишидаги темир йўл участкалари ҳам жадал суратлар билан модернизация қилинмоқда, капитал таъмирланмоқда. Бу йўсинда мавжуд ҳаракат таркиб (элекричка)лар ҳам модернизация қилинмоқда. Масалан, ҳозирда Тошкент ва Бекобод ўртасида ҳаракатланаётган электропоездда юмшоқ ўриндиқлар ўрнатилган, юк сақлаш жойлари кенгайтирилган.
Маълумки, ўтган йилнинг ёзидан Фарғона водийсидаги электрлаштирилган ҳалқа темир йўли Наманган – Андижон – Марғилон – Қўқон йўналишида электропоездлар ҳаракатлана бошлади. Ушбу минтақа мамлакатимизда аҳоли энг зич жойлашган ҳудуд ҳисобланади ва бу ерда кунлик йўловчи ташиш ҳажми 8200 кишини ташкил қилмоқда. Янги ҳаракат таркиблар сотиб олиниши биланоқ, Андижондан Хонободга ҳам электропоезд ҳаракатини йўлга қўйиш режалаштирилган.

Запущен процесс реновации пригородных электричек
В целях обеспечения пригородного сообщения в Ташкентском транспортном узле с последующей интеграцией пригородного сообщения в городскую транспортную систему, акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари» в ближайшем будущем планируется закуп новых подвижных составов и увеличение пассажиропотока в пригородном сообщении.
В настоящее время проводится детальное изучение технических характеристик и ценовой политики подвижных составов, производимых в Китае, Южной Корее, Белоруссии и Российской Федерации. В ближайшем будущем планируется закуп новых электропоездов для пригородного сообщения.
Следует отметить, что в числе последовательно реализуемых комплексов мер, направленных на дальнейшее развитие туристского потенциала и создание благоприятных условий для путешествия местных и иностранных туристов важную роль играет организация и обеспечение транспортной взаимосвязи туристских маршрутов в уникальных природных зонах Ташкентской области. Так например, из года в год растёт спрос на направление из Ташкента в Ходжикент, расположенный в Бостанлыкском районе. Как известно, это связано с тем, что в Бостанлыкском районе расположены дачные посёлки, бесчисленное количество зон отдыха и санаториев. В данном направлении ежедневный пассажиропоток составляет порядка 2000 человек. Пассажиры отмечают удобство электричек по данному направлению в выходные дни. Жители и гости столицы,  предпочитают проводить свой отдых именно в тех краях и для этого там создаётся всё больше условий. И безусловно, наибольший поток отдыхающих приходится на летний сезон и не секрет, что в связи с этим на автотрассах в том направлении создаются многокилометровые пробки, в которых приходится терять время. В данных обстоятельствах, электричка превосходит над автотранспортом и в ценовой политике, и по сокращению времени пребывания в пути. Учитывая вышеуказанные факторы АО «Узбекистон темир йуллари» планирует на данном участке запустить 4 дополнительных новых скоростных электропоезда. Это позволит в значительной степени сократить время поездки из Ташкента до Ходжикента с нынешних 2 часов 15 минут до 1 часа, уменьшить пробки на автомагистралях, увеличить ежедневный пассажиропоток с 2000 человек до 12000, а также, что немаловажно - интегрировать железнодорожные пассажирские перевозки в транспортные системы городских агломераций.
Для организации движения пригородного железнодорожного транспорта, соответствующей скоростям развития данного направления, в настоящее время производится также модернизация существующих железнодорожных участков, ремонт железнодорожного полотна в направлении Ташкент – Ходжикент. кроме того, модернизации подвергаются и существующие подвижные составы. Так например, курсирующий в настоящее время электропоезд сообщением Ташкент – Бекабад перевозит пассажиров в удобных и комфортабельных поездах, в которых установлены мягкие кресла, в вагонах увеличены размеры специально отведённых мест для хранения вещей (багажа) и мн.другое.
В целом, на сегодняшний день в нашей стране электрички курсируют в следующих направлениях: Ташкент – Ходжикент, Ташкент – Хаваст, Ташкент – Гулистан, Ташкент – Бекабад, Ташкент – Ангрен, Ташкент – Сырдарья. Как известно, с лета прошлого года начала функционировать электрифицированная кольцевая железная дорога в Ферганской долине сообщением Наманган – Андижан – Маргилан – Коканд. По данной кольцевой также запущены электропоезда. Учитывая, что Ферганская долина считается самым густонаселённым в нашей стране, ежедневный пассажиропоток в электричках составляет 8200 человек. А с приобретением новых подвижных составов, зарубежного производства, планируется запустить электричку также из Андижана в Ханабад, который также являет собой уникальную природную зону с большим потенциалом развития туризма.
Для справки отметим, что в пригородном сообщении эксплуатируются электропоезда постоянного тока серии ЭР9Е и ЭР2М. Пригородные электропоезда формируют из моторных, головных и прицепных вагонов. На моторных вагонах установлены четыре тяговых двигателя, тяговый понижающий трансформатор и необходимая для их работы аппаратура. Прицепные вагоны приспособлены для работы с моторными вагонами и имеют вспомогательное оборудование, а в головных расположены кабины управления. Все электрички курсируют в пригородном сообщении на расстоянии до 150 км.