ШАХСИЙ ЖАВОБГАРЛИК ВА МАСЪУЛИЯТ ИСЛОҲОТЛАР САМАРАСИНИ ТАЪМИНЛАЙДИ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 10 февралдаги “Қонунчилик ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этишда давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарларининг шахсий жавобгарлигини кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони давлат идоралари ва ташкилотларида ижро интизомини янада мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Фармонда вазирлар, давлат қўмиталари раислари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, барча даражадаги ҳокимлар қўйилган талабларнинг сўзсиз, ўз вақтида ва натижали бажарилиши учун шахсан жавобгар этиб белгиланиши эса масъулият ҳиссини бир неча баробар оширади.
Таъкидлаш жоизки, авваллари айнан раҳбар ходимларнинг шахсий жавобгарлик тизими мукаммал бўлмагани натижасида берилган топшириқлар ижро этилмаслиги ёки муддати ўтиб бажарилиши каби ҳолатлар кузатилар эди.
Президентимиз фармони билан бундай ҳолатларнинг олди олинмоқда. Бугунги замон талаби бошқача, бугунги раҳбар масъулияти юксак. Чунки давлат ҳокимиятининг жамият олдидаги энг асосий вазифаси сифатида аҳоли ҳаёти даражаси ва сифатини ошириш бўйича ислоҳотларнинг натижадорлиги бевосита уларни амалга оширишга қаратилган ҳужжатлар, қарорларни ижро этиш бўйича интизомнинг қатъийлигига боғлиқ. Айнан давлат идоралари ва ташкилотларидаги ижро интизоми ҳолатидан келиб чиқиб ҳар бир тармоқнинг ривожланиш даражасига баҳо бериш мумкин.
Шу маънода бугун Транспорт вазирлиги тизими ҳам жиддий ўзгаришларга учраётганини айтмоқчиман.
Мамлакатимизда барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётни таъминлашдаги энг муҳим тармоқлардан бири транспорт тизимидир. Айнан ушбу тизим инфратузилмасини ривожлантириш, соҳага замонавий рақамли технологияларни жорий этиш орқали транспортнинг барча турларида кўрсатилаётган хизматлар сифатини ошириш, юк ва йўловчи ташиш ҳажмини кўпайтириш, мамлакатимизнинг транзит салоҳиятини кенгайтириш ва унинг имкониятларидан оқилона ва самарали фойдаланиш бугунги куннинг энг долзарб масалаларидан биридир.
Қайд этиш жоизки, сўнгги йилларда бевосита давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан мамлакатимиз транспорт тизими жаҳон талаблари даражасида фао­лият юритишини таъминлаш мақсадида кенг кўламли ислоҳотлар кечмоқда.
Бу жараёнда асосий вазифамиз, юқорида таъкидлаганимиздек, ижро интизомини таъминлаш, ҳар биримиз ўз вазифамизга сидқидилдан ёндашиш. Шу мақсадда ­Президентимиз фармонида белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда Транспорт вазирлигида ҳам ижро интизомини янада мустаҳкамлаш бўйича қатор устувор йўналишлар белгилаб олинди. Улар сирасига қуйидагиларни киритиш мумкин:
биринчи йўналиш — қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар лойиҳалари тайёрланиши устидан шахсий назоратни ташкил этиш;
иккинчи йўналиш — қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижрочиларга тезкор етказилиши, шу жумладан, уларда қўйилган вазифаларнинг моҳияти ва аҳамиятини Транспорт вазирлиги, тизим ташкилотлари ва ҳудудий транспорт бошқармалари ходимларига тушунтириш, назорат бандлари ва топшириқларда аниқ механизмлар, муддатлар ва масъуллар белгиланиши бўйича “йўл хариталари” — ҳаракат режалари ўз вақтида ишлаб чиқилиши устидан шахсий назоратни таъминлаш;
учинчи йўналиш — қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси амалда назорат қилинишини шахсан ташкил этиш, “Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизимида ўз вақтида ҳисобот берилишига алоҳида эътибор қаратиш;
тўртинчи йўналиш — қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ўз вақтида, тўлиқ ва натижали ижро этилиши шахсан танқидий таҳлил қилинишини таъминлаш, қўйилган вазифаларни амалга ошириш ва мўлжалланган мақсадларга эришиш.
Шунингдек, вазирлик ҳайъати қарори билан фармон ижросини таъминлаш, ундаги вазифаларнинг ўз вақтида ва сифатли ижро этилишини назорат қилувчи ишчи гуруҳ таркибини шакллантириш, қонунчилик ҳужжатлари ҳамда топшириқларнинг амалга оширилиши бўйича назорат ва ҳисобот берилишини ташкил этиш тартибини белгилаш, ишларни ташкил қилиш, ижро интизомини мустаҳкамлашнинг асосий йўналишларини амалга ошириш юзасидан ҳаракатлар режаси тасдиқланди.
Хусусан, вазирликка тушаётган қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси ўз вақтида, сифатли бажарилиши бўйича ҳар ҳафтанинг душанба куни вазир, жума куни вазир ўринбосарлари томонидан шахсан масъул ижрочилар билан муҳокама ўтказиш тизими йўлга қўйилди.
Фармон талаблари ҳисобга олинган ҳолда қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси ҳолатини комплекс ўрганиш ўтказилди ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш ва муаммоли масалаларни жойида ҳал этиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасининг масъул ходимлари томонидан амалий ёрдам кўрсатилди.
Таъкидлаш жоизки, вазирликнинг тегишли бўлинмаси томонидан қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси учун масъул ижрочилар фаолияти мунтазам равишда назорат қилиб борилмоқда. Жумладан, ўз вақтида бажарилишида кечикиш хавфи юзага келган муаммоли масалалар, топшириқлар ижросини амалга оширишда масъулиятсизликка йўл қўяётган ижрочиларга қонунчиликда белгиланган тартибда чора кўриш юзасидан таклиф киритилаётир.
Ижро интизомини янада мустаҳкамлашда замонавий ахборот технологиялари ва бошқарув услубларини амалиётга жорий этиш, назорат қилиш ҳамда ижрони текшириш шаклларини такомиллаштириш муҳим омил саналади.
Мазкур йўналишда “Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизими орқали электрон ҳужжат алмашинуви йўлга қўйилган бўлиб, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ўз вақтида ижро этилиши назорат қилиб борилмоқда.
Ушбу тизим орқали ҳар бир ҳужжат ва топшириқни қабул қилиш, қисқа фурсатда масъул ижрочиларга етказиб бериш, топшириқнинг ижро этилиш ҳолати реал вақт режимида кузатиб борилади. Мазкур автоматлаштирилган тизим самараси ўлароқ, Транспорт вазирлиги, тизим ташкилотлари ва ҳудудий транспорт бошқармаларида ҳужжатларни қоғоз шаклида келишиш ва имзолаш амалиётига тўлиқ чек қўйилди.
Шу билан бирга, ижрога тушган ҳужжатларни электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда махсус мобиль илова орқали кўриб чиқиш, ижрога йўналтириш ва назоратдан чиқариш имкониятлари яратилган. Бу вазирлик тизимида иш юритишни сезиларли даражада тезлаштиришга имкон берди.
Ижрони назорат қилиш, назорат картотекаларини юритиш ва ҳисоботларни шакллантириш “Ijro.gov.uz” тизимида амалга оширилиши жуда қўл келмоқда. Тизим орқали Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳужжат ва топшириқлари, уларнинг бажарилиш ҳолати, муддати, тасдиқлаш жараёни каби ҳисоботларни ­ижрочилар бўйича шакллантириш имконияти мавжуд.
Вазирликка юклатилган топшириқлар бажарилишини назорат қилиш, янгича тизимни тўлиқ татбиқ этиш мақсадида барча ҳудудий бошқармаларда ҳамда тизим ташкилотларида 2020-2021 йилларнинг ўтган даври мобайнида Ўзбекистон Республикаси қонунлари, Президент фармонлари, қарорлари, фармойишлари ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари ва фармойиш­лари ижроси бўйича жами 8 та (2020 йилда 6 та, 2021 йил 1-чорагида 2 та) мақсадли ва комплекс ўрганиш ўтказилди.
Мазкур ўрганишлар жараёнида жойларда мавжуд топшириқлар ижросини назоратга олиш электрон тизими такомиллаштирилди, масъул ходимлар белгиланди ҳамда кирувчи ҳужжатларни рўйхатдан ўтказиш, назоратга олиш, ижрочиларга етказиш ва ижросини таъминлаш жараёнларининг янгича тартиби кўргазмали-тақдимот материаллари асосида тушунтириб берилди.
Иш юритиш ва ижро интизоми бузилгани учун жами 6 нафар мансабдор шахс ва мутахассисга нисбатан қатъий интизомий жазо чоралари қўлланилди. Шу билан бирга, ижро интизоми масаласи вазирлик ҳайъати йиғилишида мунтазам кўриб борилмоқда.
Қабул қилинган қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳияти ҳафтанинг белгиланган кунларида онлайн шаклда вазирликнинг барча ходимларига етказилмоқда. Шу билан бирга, ҳафталик ўқув соатлари ўтказилиб, натижаси вазирлик ва тизимдаги ташкилотларнинг расмий веб-сайти ҳамда ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларига жойлаштирилмоқда.
Шунингдек, вазирликдаги департамент, бошқарма ва тизим ташкилотлари раҳбарлари иштирокида онлайн ҳуқуқий ўқув соатлари ўтказилмоқда. Натижада жорий йилнинг ўтган даври мобайнида соҳа ходимларига Ўзбекистон Рес­публикасининг 13 та қонуни, Президентнинг 11 та фармони ва 25 та қарори, шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг 63 та қарор ва фармойиши мазмун-моҳияти кўргазмали-тақдимот материаллари асосида тушунтириб берилди.
Ҳар бир топшириқ ва ҳужжат ижросини амалда назорат қилиш, уларни ўрганиб чиқиш, масъуллар белгиланишини таъминлаш ижро интизоми янада мустаҳкам бўлишини таъминлайди.
Бугунги кунда мамлакатимиз транспорт тизими иш фаолиятини такомиллаштириш, кўрсатилаётган хизматлар сифатини янги босқичга олиб чиқиш, энг чекка ҳудудларда ҳам йўловчилар ва фуқароларга замон талабларига муносиб даражада шароит яратиб бериш, янги транспорт йўлакларини ташкил этиш орқали минтақавий ва халқаро бозорларга чиқиш имкониятини яратиш Президентимиз томонидан олдимизга қўйилган энг устувор вазифадир.
Ушбу вазифаларнинг ўз вақтида, сифатли бажарилиши ҳар бир раҳбар ва ходимдан шахсий жавобгарлик, дахлдорлик ҳиссини тўлиқ англаган ҳолда ўз ишига ­масъулият билан ёндашишни талаб этади. Шу нуқтаи назардан, вазирлик ҳамда тизимда фаолият юритаётган раҳбар ва ходимларнинг мустаҳкам ижро интизомига амал қилиши, топшириқларнинг ўз вақтида бажарилиши доимий назорат қилиб борилади.

ЧУВСТВО ЛИЧНОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ И ДОЛГА В ОБЕСПЕЧЕНИИ ИНТЕНСИФИКАЦИИ РЕФОРМ В СФЕРЕ ТРАНСПОРТА И ДОРОЖНОГО ХОЗЯЙСТВА
11.05.2021 10005 Yangiliklar
Один из важнейших секторов обеспечения устойчивого социально-экономического развития во всех регионах  нашей страны - это, без сомнения, транспортная система. Именно развитие инфраструктуры данной системы, повышение качества предоставляемых услуг на всех  видах транспорта, увеличение объемов грузовых  и пассажирских перевозок, расширение транзитного потенциала нашей страны, рациональное и эффективное использование его возможностей путем внедрения  в отрасль современных цифровых технологий находятся в топе самых актуальных задач сегодняшнего дня.
Исходя из этих позиций в последние годы по инициативе главы нашего государства осуществляются масштабные реформы, нацеленные на обес­печение функционирования транспортной системы страны на уровне мировых требований.
Эффективность проводимых в этом процессе реформ и результативность достижения намеченных целей непосредственно связаны с жесткой исполнительской дисциплиной. Ведь по состоянию исполнительской дисциплины в государственных учреждениях и организациях можно судить об уровне развития каждой отрасли.
Причинно-следственная связь здесь заключается в том, что результативность реформ по повышению благосостояния и качества жизни населения как важнейшей задачи государственной власти перед обществом напрямую зависит от уровня дисциплины при исполнении документов и решений, направленных на их реализацию.
В связи с этим принятие  10 февраля текущего года Указа  Президента Республики Узбекистан № УП-6166 «О дополнительных мерах по усилению персональной ответственности руководителей органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах за эффективную организацию исполнения актов законодательства» способствовало еще большему укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях.
Возложение в соответствии с Указом на руководителей минис­терств и ведомств, государственных комитетов, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов облас­тей, районов и городов персональной ответственности за  безусловное, своевременное и эффективное выполнение поставленных на них задач и полученных поручений в свою очередь в разы повысило чувство личной ответственности и осознание долга каждого руководителя.
Следует признать, что в результате несовершенства системы персональной ответственности руководителей и ранее наблюдались случаи неисполнения или несвоевременного исполнения поручений.
В целях полного устранения этих недостатков в свете задач, определенных в Указе, в Минис­терстве транспорта определены нижеследующие приоритетные направления по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины:
во-первых, организация персонального контроля за подготовкой проектов законодательных актов и поручений;
во-вторых, обеспечение личного контроля за своевременной разработкой «дорожных карт» (планов действий) по оперативному доведению законодательных актов и поручений до исполнителей, в том числе разъяснению сути и значения поставленных в них задач среди сотрудников Минис­терства транспорта, входящих в систему организаций и территориальных управлений транспорта, установлению конкретных механизмов, сроков исполнения и обязанностей каждого;
в-третьих, организация персонального контроля за исполнением законодательных актов и поручений с концентрацией особого внимания на своевременном представлении отчетности в Единой межведомственной элект­ронной системе исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz»;
в-четвертых, обеспечение свое­временного, полного и эффективного анализа исполнения законодательных актов и поручений на персональном уровне, безусловного осуществления поставленных задач и достижения обозначенных целей.
В связи с этим постановлением коллегии министерства утвержден План действий по формированию состава рабочей группы, осуществляющей конт­роль за своевременным и качественным исполнением Указа, внедрению порядка организации контроля и отчетности по реализации законодательных актов и поручений, реализации основных направлений организации работ и укреплению исполнительской дисциплины.
Налажена система еженедельного обсуждения своевременности и качества исполнения поступающих в министерство законодательных актов и поручений с ответственными исполнителями  (в понедельник - у министра и в пятницу -  у отраслевых заместителей министра).
С учетом требований Указа проведено комплексное изучение состояния исполнения законодательных актов и поручений. По итогам изучения ответственными работниками Кабинета Министров оказана практическая помощь в устранении выявленных недостатков и решении проблемных вопросов на местах.
Ответственным подразделением в системе министерства регулярно осуществляется контроль за исполнением ответственными исполнителями законо­дательных актов и поручений, вносятся предложения по применению мер, установленных законодательством о статусе исполнения поручений, при решении проблемных вопросов, по которым  имеются риски задержки в своевременном исполнении.
Немаловажными факторами дальнейшего укрепления исполнительской дисциплины являются внедрение в практику современных информационных технологий и методов управления, совершенствование форм контроля и проверки исполнения.
Большим подспорьем в данном направлении стал налаженный обмен электронными документами через Единую межведомственную электронную систему исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz», посредством которой проводится контроль своевременного исполнения законодательных актов и поручений.
С помощью этой автоматизированной электронной системы каждый документ и поручение доставляются ответственным исполнителям в кратчайшие сроки, а состояние выполнения задания контролируется в режиме реального времени.
В результате внедрения этой автоматизированной системы в центральном аппарате, региональных транспортных управлениях, а также на предприятиях, входящих в структуру Министерства транспорта, налажена практика элект­ронного внесения, согласования и подписания документов.
Статистика обработки канцелярией министерства документов указывает на значительное сокращение доли информации в бумажных форматах и преобладание (более 78 процентов)  доли цифровых и электронных  форматов документов. Это в свою очередь дало возможность значительно сократить объемы человекоресурсов, затрачиваемых на обработку документов, что также способствовало переводу  в онлайн-режим процессов получения, регистрации, доведения до руководства и непосредственного исполнения целей и задач, указанных в поручении.
В то же время с использованием на практике ключа электронной цифровой подписи создана возможность рассмотрения документов, поступивших на исполнение через специальное мобильное приложение, направления их на исполнение и снятия с контроля, что позволило значительно ускорить работу в системе министерства.
Удобствами и преимуществами системы электронного документооборота являются осуществление контроля исполнения, ведение контрольных картотек и формирование отчетности в единой системе «Ijro.gov.uz». Система позволяет формировать в разрезе исполнителей отчеты как по текущему состоянию исполнения документов и поручений Президента Республики Узбекистан, палат Олий Мажлиса и Кабинета Министров, так и по выполненным, просроченным, выполняемым и находящимся в стадии утверждения документам, поручениям.
Министерством за истекший период 2020-2021 годов в организациях системы и региональных подразделениях проведено в общей сложности восемь целевых и комплексных изучений по исполнению законов Респуб­лики Узбекистан, указов, постановлений и распоряжений  Президента Республики Узбекистан,  а также постановлений и распоряжений Кабинета Министров (шесть - в 2020 году, два - в I квартале 2021 года).
В процессе изучения выявлены недостатки и нарушения, которые способствовали затягиванию исполнения  поручений на местах, когда исполнители не в полной мере владели информацией и базовыми навыками для решения возложенных задач.
В целях качественной реализации задач по усилению исполнительской дисциплины исходя из требований Указа Президента Республики Узбеки­стан № УП-6166 в каждой организации и региональном подразделении проведены практические тренинги, в ходе которых сформирована электронная информационная база по исполнению поручений. Каждому специалисту подробно разъяснены его роль и обязанности в вопросе обеспечения исполнительской дисциплины.
В целях обеспечения бесперебойной работы персонала и соблюдения  требований информационной безопасности проведена инвентаризация технического состояния офисной техники и серверного оборудования на местах. Кроме того, дана критическая оценка проводимой отдельными руководителями работы по обеспечению исполнительской дисциплины.
В результате проводимых мероприятий в отношении шести специалистов и должностных лиц, допустивших нарушения исполнительской дисциплины  (в 2020-м - пять, в период изучения  2021 года - одно), применены строгие дисцип­линарные меры.
Вместе с тем вопрос исполнительской дисциплины регулярно рассмат­ривается на заседании коллегии министерства. Посредством системы видеоконференцсвязи проводятся с участием ответственных исполнителей обсуждения по вопросам своевременного и качественного исполнения поступающих в министерство законодательных актов и поручений, исполнение которых задерживается или может быть отложено, а также существующих проблемных вопросов, принимаются соответствующие меры.
На сегодня в целях разъяснения сути и содержания принятых законодательных актов в установленные дни недели в онлайн-форме запланированы и проводятся семинары, в ходе которых до сведения всех сотрудников сферы доводятся суть и содержание принятых законодательных актов. Вместе с тем в министерстве проводятся еженедельные учебные часы, результаты которых размещаются на официальных сайтах министерства и его предприятий, учреждений и организаций и в социальных сетях.
Кроме того, министерством еженедельно по понедельникам и пятницам с участием министра и заместителей министра проводятся совещания по соблюдению исполнительской дисциплины и учебные онлайн-часы с участием руководителей департаментов, управлений и системных организаций.
В ходе таких учебных онлайн-часов на основе наглядных презентационных материалов за прошедший период 2021 года сотрудникам сферы разъяснены 13 законов Республики Узбеки­стан, 11 указов и 25 постановлений  Президента Республики Узбекистан,  63 постановления и распоряжения  Кабинета Министров.
Контроль за исполнением каждого поручения и документа на практике, их изучение, четкое установление ответственности обеспечивают надежное закрепление исполнительской дисциплины.
Сегодня совершенствование функционирования транспортной системы нашей страны, выведение на новый уровень качества оказываемых услуг, создание для пассажиров и граждан даже в самых отдаленных регионах условий, соответствующих современным требованиям, создание новых транспортных коридоров, обеспечение доступа на региональные и международные рынки являются приоритетными задачами, поставленными перед нами Президентом страны.
Своевременное и качественное выполнение указанных задач требует от каждого руководителя и работника отрасли ответственного подхода к своей работе, с полным осознанием собственного долга и чувства сопричастности. В связи с этим осуществление регулярного контроля за неукоснительным соблюдением руководителями и сотрудниками министерства и его подразделений строгой исполнительской дисциплины, своевременным и в полном объеме выполнением поручений является неотъемлемой частью реформ, проводимых в транспортной отрасли.