Шавкат Мирзиёев Эрон Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 май куни Эрон Ислом Республикаси Президенти Ҳасан Руҳоний билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари муборак Рамазон ойи муносабати билан самимий қутловлар алмашиб, бир-бирлари ва дўст халқларимизга коронавируснинг глобал миқёсда тарқалиши билан боғлиқ бугунги мураккаб даврда сиҳат-саломатлик ва фаровонлик тиладилар.
Икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалалари, шу жумладан савдо-иқтисодий ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги амалий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари батафсил кўриб чиқилди.
Президентлар пандемиянинг савдо амалиётлари, иқтисодиётнинг турли тармоқларида амалга оширилаётган кооперация лойиҳалари, экспорт-импорт юкларининг транзит ташувлари учун салбий оқибатларини камайтириш мақсадида тегишли вазирлик ва идораларга видеоанжуманлар ўтказиб боришни давом эттиришни топширдилар.
Шунингдек, коронавирусга қарши курашишда саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш ва яқиндан ҳамкорлик қилишга, жумладан, ушбу хавфли касалликни профилактика қилиш ва даволаш борасида, аҳоли ва бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича биринчи галдаги чоралар бўйича ахборот ва тажриба алмашишга келишиб олинди.

Состоялся телефонный разговор Шавката Мирзиёева с Президентом Ирана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 мая провел телефонный разговор с Президентом Исламской Республики Иран Хасаном Рухани.
В начале беседы главы государств обменялись искренними поздравлениями в связи со священным месяцем Рамадан, пожелав друг другу и дружественным народам здоровья и благополучия в этот непростой период, связанный с глобальным распространением коронавирусной инфекции.
Предметно рассмотрены актуальные вопросы повестки двусторонних отношений, в том числе перспективы расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в торгово-экономической и транспортно-коммуникационной сферах.
Президенты поручили соответствующим министерствам и ведомствам продолжить практику проведения регулярных видеоконференций в целях минимизации негативных последствий пандемии на торговые операции, реализуемые проекты кооперации в разных отраслях экономики, транзитные перевозки экспортно-импортных грузов.
Достигнута также договоренность о координации и тесном взаимодействии в борьбе с коронавирусом, включая обмен информацией и опытом в области профилактики и лечения этого опасного заболевания, а также по осуществляемым первоочередным мерам поддержки населения и бизнеса.