ШҲТга аъзо давлатлар транспорт вазирларининг йиғилиши бўлиб ўтади
2022 йилнинг 11-12 май кунлари Хива шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар транспорт вазирларининг тўққизинчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикасининг ШҲТ саммитига раислиги доирасида ташкил этилаётган мазкур тадбирда транспорт соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кучайтириш, транспорт коридорларини ривожлантириш ва диверсификация қилиш, ушбу йўналишда мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш билан боғлиқ жиҳатлар муҳокама этилади.
Хусусан, минтақавий транспорт-транзит салоҳиятини ривожлантириш ШҲТ давлатларининг барқарор иқтисодий ўсишининг муҳим омилларидан бири эканлигини инобатга олган ҳолда кенг қамровли ва яхлит транспорт тизимини ташкил этиш, соҳага замонавий рақамли технологияларни жорий этиш орқали савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантириш, юк ташувлар ҳажмини ошириш транспорт коммуникацияларини такомиллаштириш борасида ягона қараш ва ёндашувларни шакллантириш масалалари кўриб чиқилади

Состоится встреча министров транспорта государств-членов ШОС
11-12 мая 2022 года в городе Хива состоится девятое заседание министров транспорта государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества.
На мероприятии, организованном в рамках председательства Республики Узбекистан в саммите ШОС, будут обсуждены аспекты, связанные с укреплением взаимовыгодного сотрудничества в транспортной сфере, развитием и диверсификацией транспортных коридоров, эффективным использованием имеющихся возможностей в данном направлении.
В частности, учитывая, что развитие регионального транспортно-транзитного потенциала является одним из важнейших факторов устойчивого экономического роста стран ШОС, будут рассмотрены вопросы формирования единых взглядов и подходов по организации комплексной и целостной транспортной системы, дальнейшему развитию торгово-экономических связей путем внедрения в отрасль современных цифровых технологий, увеличению объемов грузовых перевозок, совершенствованию транспортных коммуникаций.