Сингапур билан ҳамкорлик алоқалари ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди
Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов Сингапур транспорт вазири ўринбосари Эми Хард билан учрашди.
Учрашувда томонлар транспорт, логистика ва транзит соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалаларини муҳокама этишди.
Хусусан, транспорт соҳасини рақамлаштириш жараёнларига замонавий Сингапур технологияларини жалб этиш юзасидан фикр алмашилди. А.Мўминов Сингапур томонига Ўзбекистонда жамоат транспорти соҳасини ривожлантириш бўйича лойиҳаларни амалга оширишни таклиф этди.
Шунингдек, транспорт соҳасида фаолият юритувчи ўзбекистонлик мутахассисларни Сингапурда қисқа муддатли ўқув курсларида ўқитишни ташкил этиш таклифи илгари сурилди.
Учрашув якунида томонлар ҳамкорликнинг белгиланган йўналишлари бўйича 2023 йилнинг январь ойида икки вазирлик ўртасида ўзаро англашув меморандумини имзолаш бўйича келишувга эришди.

Обсуждены перспективы развития сотрудничества с Сингапуром
Заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Абдусамат Муминов встретился с заместителем министра транспорта Сингапура Эми Хард.
На встрече стороны обсудили вопросы развития взаимовыгодного сотрудничества в сфере транспорта, логистики и транзита.
В частности, состоялся обмен мнениями по привлечению современных сингапурских технологий в процессы цифровизации транспортной отрасли. А.Муминов предложил сингапурской стороне реализовать проекты по развитию сферы общественного транспорта в Узбекистане.
Также было предложено организовать обучение узбекских специалистов, работающих в сфере транспорта, на краткосрочных курсах обучения в Сингапуре.
По итогам встречи стороны достигли соглашения о подписании меморандума о взаимопонимании между двумя министерствами в январе 2023 года по намеченным направлениям сотрудничества.