Сингапур билан транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари ривожлантирилади
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов Сингапур Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Сингапурда) Зулкифли бин Баҳаруддин билан учрашди.
Учрашувда томонлар транспорт соҳасидаги икки томонлама ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболларини муҳокама этишди.
Хусусан, Сингапурнинг жамоат транспорти, таксилар фаолиятини тартибга солиш, йўллардаги тирбандликларни бартараф этиш ҳамда аэропортлар бошқруви каби йўналишлардаги илғор тажрибасини ўрганиш юзасидан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш бўйича фикр алмашилди.
Элчи жаноблари мазкур масалада амалий ёрдам кўрсатишга ҳамда Сингапур ушбу йўналишда Ўзбекистоннинг стратегик ҳамкорига айланишига ишонч билдирди.
Суҳбат давомида томонлар транспорт соҳасида рақамли технологиялар ва ечимларни жорий этишни жадаллаштириш муҳимлиги қайд этган ҳолда ушбу йўналишдаги ҳамкорликни фаоллаштиришга келишиб олди.
Учрашув якунида томонлар транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада ривожалантириш юзасидан келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Будет развиваться сотрудничество с Сингапуром в области транспорта
Заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Абдусамат Муминов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Сингапур в нашей стране Зулькифли бин Бахарудином.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества в транспортной сфере.
В частности, состоялся обмен мнениями по налаживанию сотрудничества по изучению передового опыта Сингапура в таких направлениях, как регулирование деятельности общественного транспорта, такси, устранение пробок на дорогах и управление аэропортами.
Посол выразил уверенность в оказании практической помощи в этом вопросе и в том, что Сингапур станет стратегическим партнером Узбекистана в этом направлении.
В ходе беседы стороны договорились активизировать сотрудничество в этом направлении, отметив важность ускорения внедрения цифровых технологий и решений в транспортной сфере.
По итогам встречи стороны определили задачи по дальнейшему развитию сотрудничества в транспортной сфере.