Автомобилда халқаро юк ташувлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича Комиссия йиғилиши бўлиб ўтди
15.10.2020 7755 Yangiliklar
2020 йилнинг 12-13 октябрь кунлари Россия Федерацияси Транспорт вазирининг ўринбосари А.К.Семёнов раислигида видеоконференция тарзида автомобилда халқаро юк ташувлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича Қўшма комиссиясининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Иштирокчилар автомобилда халқаро юк ташувларини амалга оширишда белгиланган йўналишларининг ҳолати ва фойдаланишга тайёрлиги, халқаро автомобиль ташувлари учун рухсатномалар бланкаларини тайёрлаш ва қўллаш, амалдаги йўналишлар ва ўтказиш пунктларини ривожлантириш ҳамда янгиларини аниқлаш, шунингдек, транспорт соҳасида кутилаётган ҳамкорликдаги инвестицион лойиҳалар билан боғлиқ долзарб масалаларни муҳокама этдилар.
Йиғилиш якунлари бўйича 2020 йилнинг якунига қадар, ШҲТга аъзо-давлатлар ҳукуматлари ўртасида автомобилда халқаро юк ташувлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш ҳақидаги Битимда (2014 й. Душанбе) назарда тутилган, олтита йўналишни очишга тайёр эканлиги тасдиқланди.
ШҲТга аъзо-давлатлар ҳукуматлари ўртасида автомобилда халқаро юк ташувлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш ҳақидаги Битим 2014 йил 12 сентябрда Душанбе шаҳрида ШҲТга аъзо-давлатлар ҳукуматлари Кенгаши йиғилиши доирасида имзоланган ва 2017 йил 20 январда кучга кирган.
ШҲТга аъзо-давлатларнинг ваколатли органларидан ташкил топган автомобилда халқаро юк ташувлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича Қўшма комиссия, Битимни келишган ҳолда ва изчил амалга ошириш ишларини мувофиқлаштирувчи механизм ҳисобланади. Қўшма комиссиянинг биринчи ташкилий йиғилиши 2017 йилнинг май ойида Пекин шаҳрида бўлиб ўтган.

Состоялось заседание Совместной комиссии по созданию благоприятных условий для международных автомобильных перевозок
15.10.2020 7771 Yangiliklar
12-13 октября 2020 года в формате видеоконференции под председательством заместителя Министра транспорта Российской Федерации А.К.Семёнова состоялось Второе заседание Совместной комиссии по созданию благоприятных условий для международных автомобильных перевозок.
Участники обсудили актуальные вопросы, связанные с состоянием и готовностью к эксплуатации утвержденных маршрутов международных автомобильных перевозок, изготовлением и применением бланков разрешений на международные автомобильные перевозки, развитием действующих и определением новых маршрутов и пунктов пропуска, а также возможными совместными инвестиционными проектами в транспортной сфере.
По итогам заседания подтверждена готовность открыть к концу 2020 года шесть маршрутов, предусмотренных Соглашением между правительствами государств-членов ШОС о создании благоприятных условий для международных автомобильных перевозок (Душанбе, 2014 г).
Соглашение между правительствами государств-членов ШОС о создании благоприятных условий для международных автомобильных перевозок подписано в рамках заседания Совета глав государств-членов ШОС 12 сентября 2014 года в г.Душанбе и вступило в силу 20 января 2017 года.
Совместная комиссия по созданию благоприятных условий для международных автомобильных перевозок, состоящая из представителей компетентных органов государств-членов ШОС, является механизмом координации работы по согласованной и последовательной реализации Соглашения. Первое организационное заседание Совместной комиссии состоялось в мае 2017 года в г.Пекине.