«Standard Chartered» транспорт соҳасидаги инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришга қизиқиш билдирмоқда
02.03.2023 6071 Yangiliklar
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Буюк Британиянинг «Standard Chartered» банкининг экспорт бўйича раҳбари Фарук Муҳаммад билан учрашди.
Учрашувда транспорт соҳасида амалга оширилаётган йирик инвестиция лойиҳаларини молиялаштириш масалалари муҳокама этилди.
Ф.Муҳаммад йирик инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда катта тажрибага эга «Standard Chartered» кредит маблағлари ва пудрат ташкилотларини жалб этган ҳолда Ўзбекистонда транспорт ва йўл хўжалиги соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишга қизиқиш билдираётганини маълум қилди.
Хусусан, банк Тошкент – Андижон, Тошкент – Самарқанд пуллик автомобиль йўлларини, Тошкент – Самарқанд тезюрар темир йўл линиясини қуриш ҳамда маҳаллий аэропортларни модернизация қилиш лойиҳаларида иштирок этиш имкониятларини кўриб чиқаётганини таъкидлади.
Ўзбек томони ушбу лойиҳаларнинг техник-иқтисодий асослари ва тендер ҳужжатлари ишлаб чиқилгандан сўнг ДХШ лойиҳаларини амалга оширишда банк билан белгиланган тартибда ҳамкорликда ишлар ташкил этилишини таъкидлаб ўтди.

«Standard Chartered» выражает заинтересованность в финансировании инвестиционных проектов в сфере транспорта
02.03.2023 6073 Yangiliklar
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев встретился с главой по экспорту британского банка «Standard Chartered» Фаруком Мухаммедом.
На встрече обсуждены вопросы финансирования крупных инвестиционных проектов, реализуемых в транспортной сфере.
Ф.Мухаммед сообщил о заинтересованности в реализации проектов в сфере транспорта и дорожного хозяйства Узбекистана с привлечением кредитных средств «Standard Chartered» и подрядных организаций, имеющих большой опыт в реализации крупных инвестиционных проектов.
Также отмечено, что банком рассматриваются возможности участия в проектах строительства платных автомобильных дорог Ташкент – Андижан, Ташкент – Самарканд, скоростной железнодорожной линии Ташкент – Самарканд, а также модернизации местных аэропортов.
В ходе встречи узбекская сторона подчеркнула, что после разработки технико-экономического обоснования и тендерной документации по данным проектам будет организована совместная работа с банком по реализации проектов ГЧП в установленном порядке.