TAILEV лойиҳасининг Мувофиқлаштирувчи кенгаши йиғилиши бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамкорлигида “Тошкент – Кам углеродли автотранспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” лойиҳаси Мувофиқлаштирувчи кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш лойиҳанинг барча манфаатдор томонлари, хусусан, Транспорт вазирлиги, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, вазирлик ва идоралар ва бошқа ташкилот вакилларидан иборат таркибда тузилган бўлиб, лойиҳа устидан умумий раҳбарликни таъминлайди, лойиҳа доирасидаги масалалар бўйича қарорлар қабул қилади ҳамда лойиҳани амалга оширилишини таҳлил қилиб боради.
Йиғилиш давомида 2024 йилда Лойиҳа доирасида бажарилган ишлар сарҳисоб қилинди. Хусусан, жорий йилда лойиҳа кўмагида аёл ҳайдовчиларга катта сиғимли автобусларни ҳайдаш ҳуқуқини берувчи ҳукумат қарори лойиҳаси ишлаб чиқилиб, қабул қилинди. Бу эса ўз навбатида Ўзбекистонда илк бор аёл ҳайдовчиларни ишга қабул қилинишига туртки берди.
Тошкент шаҳрида тасарруф этилаётган электробусларнинг иқтисодий ва экологик таъсири аниқланди. Жумладан, ҳар бир электробус тасарруф этилиши натижасида йилига ўртача 70 тонна иссиқхона газлари (СО2) ташланмалари қисқармоқда. Тошкент шаҳрига келтирилган электробусларнинг бир қисми Глобал Экологик Фонд (ГЭФ) томонидан молиялаштирилганлиги эътироф этилди.
Шунингдек, йиғилиш давомида лойиҳанинг 2025 йилга мўлжалланган иш режаси тасдиқланди. Лойиҳанинг илмий базасини мустаҳкамлаш мақсадида, Тошкент Давлат транспорт университети билан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

Состоялось заседание Координационного совета проекта TAILEV
Министерством транспорта Республики Узбекистан совместно с Представительством Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане состоялось очередное заседание Координационного совета проекта "Ташкент - Ускорение привлечения инвестиций в низкоуглеродный автотранспорт."
Координационный совет, образованный в составе представителей всех заинтересованных сторон проекта, в частности, Министерства транспорта, Представительства ПРООН в Узбекистане, министерств и ведомств и других организаций, обеспечивает общее руководство проектом, принимает решения по вопросам в рамках проекта и проводит анализ хода реализации проекта.
В ходе совещания был проведен обзор работ, выполненных в рамках Проекта в 2024 году. В частности, в текущем году при содействии проекта был разработан и принят проект постановления правительства, предоставляющий женщинам-водителям право на вождение автобусов большой вместимости. Это, в свою очередь, послужило толчком к приему на работу впервые в Узбекистане женщин-водителей.
Определено экономическое и экологическое воздействие электробусов, эксплуатируемых в городе Ташкенте. В частности, в результате освоения каждого электробуса сокращаются выбросы парниковых газов (СО2) в среднем на 70 тонн в год. Отмечалось, что часть электробусов, доставленных в Ташкент, профинансирована Глобальным экологическим фондом (ГЭФ).
Также в ходе совещания был утвержден план работы проекта на 2025 год. В целях укрепления научной базы проекта достигнута договоренность о сотрудничестве с Ташкентским государственным транспортным университетом.