ТДТ: Темир йўл маъмурияти раҳбарларининг Иккинчи учрашуви бўлиб ўтди
2023 йил 14 сентябрь куни Истанбулда Туркий Давлатлар Ташкилоти (ТДТ) темир йўл маъмуриятлари раҳбарларининг иккинчи учрашуви бўлиб ўтди, унда ўзаро ва умумий ҳамкорликнинг бир қатор муҳим масалалари муҳокама қилинди.
Мажлисда ТДТ бош котиби К.Омуралиев, "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ бошқаруви раиси З.Нарзуллаев, "Туркия давлат темир йўллари" транспорт акциядорлик компанияси бошқаруви раиси ва бош директори (TCDD Taşımacılık A. Ş.) У. Ялчин, "Қирғизистон темир йўли" давлат корхонаси бош директори А.Сакиев, "Azerbaycan Dəmir yollari" ЯЖ бошқаруви раисининг ўринбосари И.Гусейнов ва "Қозоғистон темир йўли" АЖ стратегияси бўйича бошқарув раисининг ўринбосари А. Ахметжанов иштирок этди.
Учрашув давомида муҳокама қилинган масалалардан бири 2022 йил декабрь ойида Туркиядан Ўзбекистонга биринчи юк йўналишли поездини ишга тушириш бўлди. Учрашув иштирокчилари ТДТнинг бошқа аъзо давлатлар ва кузатувчи давлатлар ўртасида шунга ўхшаш йўналишли поездларини ташкил этиш бўйича ташаббусларини қўллаб-қувватладилар.
Шунингдек, ТДТ доирасида иқтисодий жиҳатдан самарали ва ўз вақтида халқаро темир йўл йўлакларини яратиш имкониятлари муҳокама қилинди. Иштирокчилар мультимодал транспорт йўналишларини, хусусан, Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўл линиясини ривожлантириш муҳимлигини таъкидладилар. Ушбу йўлак ТДТга аъзо давлатлар ва қўшни минтақалар ўртасидаги савдо ва иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш учун катта имкониятларга эга. Шунингдек, ТДТ ҳудудида муқобил, иқтисодий жиҳатдан самарали ва ўз вақтида халқаро темир йўл йўлакларини яратиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Темир йўл инфратузилмасини стратегик ривожлантириш ва меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш ҳам муҳокама мавзусига айланди. Учрашув иштирокчилари муаммолар ва камчиликларни бартараф этиш, шунингдек, давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар кўриш зарурлиги тўғрисида келишиб олдилар.
Учрашув натижасида ТДТга аъзо давлатлар темир йўл маъмуриятлари раҳбарларининг учинчи учрашувини ўтказиш вақти ва жойини аниқлаш тўғрисида қарор қабул қилинди. Бу темир йўл транспорти соҳасида конструктив мулоқот ва ҳамкорликни давом эттириш ҳамда ушбу муҳим соҳани янада ривожлантириш учун янги стратегия ва лойиҳаларни ишлаб чиқиш имконини беради.

ОТГ: Состоялась Вторая встреча глав железнодорожных администраций
14 сентября 2023 года в Стамбуле состоялась Вторая встреча глав железнодорожных администраций Организации тюркских государств (ОТГ), где были обсуждены ряд важных вопросов взаимодействия и общего сотрудничества.
В заседании участвовали генеральный секретарь ОТГ К.Омуралиев, председатель правления АО "Узбекистон темир йуллари" З.Нарзуллаев, председатель правления и генеральный директор транспортной акционерной компании "Турецкие государственные железные дороги" (TCDD Taşımacılık A.Ş.) У.Ялчын, генеральный директор ГП НК "Кыргыз Темир Жолу" А.Сакиев, заместитель председателя правления ЗАО "Azərbaycan Dəmir Yolları" И.Гусейнов и заместитель председателя правления по стратегии АО НК "Казахстан Темир Жолы" А.Ахметжанов.
В ходе встречи одним из обсужденных вопросов был запуск первого грузового маршрутного поезда из Турции в Узбекистан в декабре 2022 года. Участники встречи выразили свою поддержку инициативам ОТГ по организации аналогичных маршрутных поездов между другими государствами-членами и государствами-наблюдателями.
Также были обсуждены возможности создания экономически эффективных и своевременных международных железнодорожных коридоров в рамках ОТГ. Участники отметили важность развития мультимодальных транспортных маршрутов, особенно железнодорожной линии Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Этот коридор имеет большой потенциал для укрепления торговых и экономических связей между странами-членами ОТГ и соседними регионами. Также были обсуждены  возможности создания альтернативных, экономически эффективных и своевременных международных железнодорожных коридоров в зоне действия ОТГ.
Стратегическое развитие железнодорожной инфраструктуры и совершенствование нормативно-правовой базы также стали предметом обсуждения. Участники встречи договорились о необходимости принятия мер по устранению проблем и недостатков, а также о развитии государственно-частного партнерства.
В результате встречи было решено определить сроки и место проведения Третьей встречи глав железнодорожных администраций государств-членов ОТГ. Это позволит продолжить конструктивный диалог и сотрудничество в области железнодорожного транспорта, а также разработать новые стратегии и проекты для дальнейшего развития этой важной отрасли.