Темир йўл кесишмаларидан фойдаланиш қоидалари тасдиқланди
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирининг “Темир йўл кесишмаларидан фойдаланиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида” ги буйруғи 3363-сон рақам билан 2022 йил 19 апрелда давлат рўйхатидан ўтказилди.
Мазкур буйруқ билан Темир йўл кесишмаларидан фойдаланиш қоидалари тасдиқланди.
Қоидалар 7 боб ва 5 иловадан иборат бўлиб, темир йўл ташишлари хавфсизлик даражасини оширишни таъминлаш, йўл транспорт ҳодисаларини ҳамда технологик ва техноген характердаги таҳдидни олдини олиш мақсадида, халқаро амалиёт ва техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги меъёрий ҳужжатлар талабларини ҳисобга олган ҳолда тайёрланган.
Қоидаларда:
Темир йўл кесишмаларини кўрикдан ўтказиш ҳамда очиш ва ёпиш, темир йўл кесишмаларининг таснифи ва тоифаларини аниқлаш билан боғлиқ нормалар;
темир йўл кесишмаларининг тузилиши, жиҳозланиши ва улардан фойдаланишга қўйиладиган талаблар;
темир йўл кесишмалари чегарасида ва уларга олиб борадиган йўлларда жойлашган темир йўл кесишмалари, автомобиль йўллари участкалари тузилиши, жиҳозланиши, фойдаланилиши, сақланиши ва таъмирланишига бўлган талаблар;

Утверждены правила пользования Железнодорожными переездами
Приказ Министра Транспорта Республики Узбекистан «Об утверждении правил пользования Железнодорожными переездами» был зарегистрирован государством под номером № 3363 19 апреля 2022 года.
Этим приказом были утверждены правила пользования Железнодорожными переездами.
Правила состоят из 7 глав и 5 приложений, они были разработаны с учетом требований международной практики и нормативных документов в сфере технического регулирования в целях повышения уровня безопасности железнодорожного транспорта, предотвращения дорожно-транспортных происшествий и угроз технологического и техногенного характера.
В правилах отмечены:
Нормы связанные с осмотром, также открытием и закрытием железнодорожных переездов, определением классификаций и категорий железнодорожных переездов;
Требования к устройству, оборудованию и эксплуатации железнодорожных переездов;
Требования к устройству, оборудованию, эксплуатации, содержанию и ремонту железнодорожных переездов, участков автомобильных дорог, которые расположены на границе железнодорожных переездов и на ведущих к ним дорогах;