Темир йўл транспортида йўловчиларга хизмат кўрсатиш сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилади
Мамлакатимиз туризм салоҳиятини янада ривожлантириш, маҳаллий ва хорижий сайёҳларга қўшимча қулайликлар яратиш, темир йўл транспортида йўловчиларга кўрсатилаётган хизматлар сифатини замон талаблари даражасида янги босқичга олиб чиқиш мақсадида “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти 34 та замонавий электропоездлар сотиб олиш бўйича халқаро тендер эълон қилди.
Мазкур тендер электропоездларга техник хизмат кўрсатиш учун зарур бўлган асбоб-ускуналарни етказиб бериш, шунингдек, кадрлар тайёрлашни ҳам назарда тутади.
Ҳаракат таркибини янгилаш, замонавий электропоездларни харид қилиш бўйича ҳозирда “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти Stadler, Skoda, Talgo, Hyundai, CAF, Siemens, Alstom, Hitachi, Pesa, CRRC-Dalian каби дунёнинг энг илғор компаниялари билан музокаралар олиб бормоқда.
34 та замонавий электропоездларнинг харид қилиниши натижасида 8 та янги йўналишларда темир йўл қатновлари ташкил этилиши кўзда тутилган. Булар: Тошкент – Жиззах – Тошкент, Тошкент – Келес – Тошкент, Навоий – Бухоро – Навоий, Самарқанд – Жиззах – Самарқанд, Самарқанд – Шаҳрисабз – Самарқанд, Самарқанд – Қарши – Самарқанд, Андижон – Хонобод – Андижон, Нукус – Хива – Нукус.
Янги йўналишларда темир йўл қатновининг йўлга қўйилиши натижасида бир йилда 5 млн 925 минг 500 нафар йўловчига хизмат кўрсатилади.
Шунингдек, Тошкент – Хожикент – Тошкент, Тошкент – Ангрен – Тошкент, Наманган – Андижон – Наманган, Қўқон – Андижон – Қўқон, Тошкент – Гулистон – Тошкент, Тошкент – Бекобод – Тошкент, Термиз – Сариосиё – Термиз, Қарши – Бухоро – Қарши, Бухоро – Хива – Бухоро, Самарқанд – Бухоро – Самарқанд каби 10 та мавжуд йўналишларда эса  қўшимча поездлар қатнови йўлга қўйилади.
Янги йўналишларда поездлар ҳаракатининг йўлга қўйилиши ва мавжуд йўналишларда қўшимча қатновларнинг ташкил этилиши орқали бир йилда жами 22 млн 473 минг 500 нафар йўловчига сифатли хизмат кўрсатишга эришилади.

Обслуживание пассажиров железнодорожным транспортом выходит на новый уровень
В целях дальнейшего развития туристического потенциала страны, создания дополнительных удобств для местных и иностранных туристов, вывода на новый уровень качества услуг, оказываемых пассажирам на железнодорожном транспорте, АО “Узбекистон темир йуллари” объявило международный тендер на закупку 34 современных электропоездов.
Данный тендер предусматривает поставку оборудования, необходимого для технического обслуживания электропоездов, а также подготовку кадров.
В настоящее время АО “Узбекистон темир йуллари” ведет переговоры с ведущими мировыми компаниями, такими как Stadler, Skoda, Talgo, Hyundai, CAF, Siemens, Alstom, Hitachi, Pesa, CRRC-Dalian об обновлении подвижного состава, закупке современных электропоездов.
В результате закупки 34 современных электропоездов планируется организовать железнодорожное сообщение по 8 новым маршрутам. Это: Ташкент – Джизак – Ташкент, Ташкент – Келес – Ташкент, Навои – Бухара – Навои, Самарканд – Джизак – Самарканд, Самарканд – Шахрисабз – Самарканд, Самарканд – Карши – Самарканд, Андижан – Ханабад – Андижан, Нукус – Хива – Нукус. В результате внедрения железнодорожного сообщения на новых маршрутах в год будет обслужено 5 млн. 925 тыс. 500 пассажиров.
Также на 10 существующих маршрутах Ташкент-Ходжикент-Ташкент, Ташкент – Ангрен – Ташкент, Наманган – Андижан – Наманган, Коканд – Андижан – Коканд, Ташкент – Гулистан – Ташкент, Ташкент – Бекабад – Ташкент, Термез – Сариасие – Термез, Карши – Бухара – Карши, Бухара – Хива – Бухара, Самарканд –Бухара будут курсировать дополнительные поезда.
За счет налаживания движения поездов на новых маршрутах и организации дополнительных перевозок на существующих маршрутах будет достигнуто качественное обслуживание в общей сложности 22 млн. 473 тыс. 500 пассажиров в год.