Термизда савдо ва транспорт масалалари бўйича минтақавий форум бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 3-4 декабрь кунлари Термиз шаҳрида “Савдо имкониятлари ва транспорт-транзит муаммолари” мавзуида минтақавий форум бўлиб ўтди. Ушбу форумда мамлакатимиз ҳамда Қозоғистон, Туркманистон, Тожикистон, Афғонистон, Покистон, Ҳиндистон, Эрон ва Украина сингари 17 та давлатдан вакиллар иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлиги, Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ҳамда АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда вилоятнинг ижтимоий - иқтисодий, жуғрофий имкониятлари ҳамда ўзига хос инвестициявий хусусиятлари намойиш этилди. Марказий Осиё транспорт-транзит салоҳиятини ривожлантириш, савдо ва инвестиция алоқаларни кенгайтириш масалалари муҳокама этилди.

В Термезе прошел региональный форум по торговле и транспорту
3-4 декабря этого года в Термезе прошел Региональный форум по торговле и транспорту: проблемы транзита и возможности для торговли в Узбекистане. В форуме приняли участие представители 17 стран, включая Казахстан, Туркменистан, Таджикистан, Афганистан, Пакистан, Индию, Иран и Украину.
Мероприятие, организованное совместно Министерством транспорта Республики Узбекистан, Сурхандарьинской областной администрацией и Агентством США по международному развитию (USAID), продемонстрировало социально-экономический, географический потенциал и специфические инвестиционные особенности региона. Были обсуждены вопросы развития транзитно-транзитного потенциала Центральной Азии, расширения торгово-инвестиционных отношений.