ТИВ Консуллик-ҳуқуқий департаменти ахбороти
Сўнгги кунларда Хитойнинг турли ҳудудларида,  жумладан,  Пекин шаҳри аҳолиси ўртасида COVID-19 коронавирус инфекцияси билан касалланишнинг янги ҳолатлари рўй бергани муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Хитой Халқ Республикасидаги Элчихонаси Хитойда бўлиб турган ва мазкур мамлакатга келишни режалаштираётган ватандошлардан қуйидагиларга эътибор қаратишларини сўрайди:
1. ХХР Ҳукуматининг коронавирус тарқалишини тўхтатиш ҳамда касаллик оқибатларини бартараф этиш йўлидаги саъй-ҳаракатлари ва кўраётган чора-тадбирларига қатъий риоя этиш.
2. 2021 йил 19 январдан эътиборан хорижий мамлакатлардан пойтахт Пекинга келадиганлар соғлигини назоратга олиш учун карантин муддати 28 кунгача узайтирилди. Хориждан Хитойнинг бошқа шаҳарлари орқали Пекинга кирмоқчи бўлганлар пойтахтга киришдан олдин ўша шаҳарларда 21 кун карантинда бўлади. Пекинга етиб келгач,  уларнинг саломатлиги 7 кун давомида яна кузатувга олинади.
3.  Хитойдан Ўзбекистонга қайтиш истагида бўлган ватандошларга “Сиан – Тошкент – Сиан” йўналишида чартер ҳаво қатновларини амалга ошираётган Хитой авиакомпанияси хизматларидан фойдаланиши тавсия этилади. Талабалик гувоҳномасини тақдим этган талабалар учун авиачипта харид қилишда чегирма мавжуд.
Авиакомпания вакили:  +86 136 6656 9568.
4. Ўзбекистон фуқаролари ХХР ҳудудидан Сеул шаҳрига (Корея Республикаси пойтахти) етиб олиши ва аэропорт транзит                  ҳудудидан чиқмаган ҳолда ҳафтанинг ҳар жума куни “Uzbekistan Airways” АЖ амалга ошираётган “Тошкент – Сеул –                    Тошкент” йўналишидаги рейслар орқали Ватанга қайтишлари мумкин.
Авиакомпаниянинг Пекин ва Сеул шаҳарларидаги вакиллари:
Тробов Мурод Ҳакимжонович,  тел. :  +8618401969633 (Пекин);
Абдуллайев Аюбхон Камилович,  тел. :  +821087186850 (Сеул).
1. Ўзбекистонга қайтган ва ўқишни/меҳнат фаолиятини давом эттириш мақсадида Хитойга қайтишни режалаштираётган ватандошларларга таълим муассасаси/иш берувчи билан боғланиб, ўзларининг Хитойга қайтишлари бўйича маслаҳатлашиб олиш тавсия этилади.

Сообщение Консулско-правового департамента МИД
В связи с выявлением в последние дни среди населения Китая, в частности в г.Пекине, новых случаев заболевания коронавирусной инфекцией COVID-19, Посольство Республики Узбекистан в КНР просит сограждан, находящихся в Китае и планирующих посетить данную страну, обратить внимание на следующие правила:
1. Строго соблюдать введенные Правительством КНР меры против дальнейшего распространения коронавируса и по предотвращению ее последствий.
2. С 19 января 2021 года для контроля здоровья прибывающих в г.Пекин из зарубежных стран лиц срок карантина продлен до 28 дней. Иностранные граждане, планирующие посетить г.Пекин через другие города Китая, будут находиться в 21-дневном карантине в этих городах перед поездкой в столицу страны. После прибытия в г.Пекин, их здоровье будет контролироваться в течение 7 дней.
3. Соотечественникам, планирующим вернутся на Родину из Китая, рекомендуется воспользоваться услугами китайской авиакомпании, осуществляющей чартерные рейсы по маршруту «Сиань–Ташкент–Сиань». Владельцам студенческого билета предоставляется скидки.
Контакты авиакомпании: +86 136 6656 9568.
4. Граждане Узбекистана, находящиеся на территории КНР, также могут добраться до г.Сеула (столица Республики Корея) и, не покидая транзитной зоны аэропорта, воспользоваться рейсами АО «Uzbekistan Airways» по маршруту «Ташкент–Сеул–Ташкент», которые осуществляются еженедельно по пятницам.
Представители авиакомпании в гг.Пекине и Сеуле:
Тробов Мурод Хакимжонович, тел.: +8618401969633 (Пекин);
Абдуллаев Аюбхон Камилович, тел.: +821087186850 (Сеул).
5.  Согражданам, находящимся в Узбекистане и планирующимся вернуться в Китай для продолжения учебы или трудовой деятельности, рекомендуется связаться с учебным заведением/работодателем для получения консультации по въезду на территорию Китая.
Консульский отдел Посольства Республики Узбекистан в КНР
Бобур Яхяев
+86 135 1102 4242
Фахриддин Сулейманов
+86 155 1004 3355
Ответственные сотрудники Посольства Республики Узбекистан в КНР
Рустам Назаров
+86 138 0122 1452
Акмалхон Олимхонов
+86 185 0017 0040
Мансур Ибрагимов
+86 135 5220 7848
Сардор Сирожов
+86 186 1812 9040
Аваз Камалов
+86 178 1070 2707
Ответственный сотрудник Генерального консульства Республики Узбекистан в г.Шанхае Азиз Улугбеков
+86 131 2255 5772
Ответственный сотрудник Генерального консульства Республики Узбекистан в г.Гуанчжоу Рахмон Эрназаров