Тошкент давлат транспорт университети ташкил этилмоқда
«Транспорт соҳасида кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» Президент қарори эълон қилинди. Ҳужжат билан бир неча соҳавий таълим муассасалари негизида Тошкент давлат транспорт университети ташкил этилмоқда.
Республика транспорт соҳаси учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш, тизимни илғор хорижий тажриба ва халқаро стандартлар асосида тубдан такомиллаштириш, таълим жараёнига ўқитишнинг инновацион услублари ва ахборот технологияларини кенг жорий этиш ҳамда соҳанинг илмий салоҳиятини янада ошириш мақсадида мамлакатимиз Президентининг «Транспорт соҳасида кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида» ги Қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, Тошкент темир йўл муҳандислари институти, Тошкент автомобиль йўлларини лойиҳалаш, қуриш ва эксплуатацияси институти ҳамда Тошкент давлат техника университетининг авиакосмик технологиялари факультети бирлаштирилиб Тошкент давлат транспорт университети ташкил қилинмоқда.

Создается Ташкентский государственный университет транспорта
Глава государства подписал Постановление "О мерах по кардинальному совершенствованию системы подготовки кадров в сфере транспорта". Согласно данному постановлению, будет создан Ташкентский государственный университет транспорта на базе нескольких специализированных учебных заведений.
В целях подготовки высококвалифицированных кадров для транспортного сектора, коренного усовершенствования системы на основе передового зарубежного опыта и международных стандартов, широкого внедрения инновационных методов обучения и информационных технологий в учебный процесс, а также дальнейшего повышения научного потенциала данной отрасли было принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы подготовки кадров в сфере транспорта».
Согласно Постановлению Ташкентский институт инженеров железнодорожного транспорта, Ташкентский институт проектирования, строительства и эксплуатации автомобильных дорог и факультет авиакосмических технологий Ташкентского государственного технического университета объединяются в Ташкентский государственный университет транспорта.