"Тошкент – Самарқанд" юқори тезликдаги алоҳида йўловчи темир йўлини қуриш лойиҳасининг ТИАларини ишлаб чиқиш жараёнига старт берилди
14.02.2025 5148 Yangiliklar
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 10 октябрдаги “Ўзбекистон Республикаси темир йўл транспорти соҳасини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-329-сон қарорида  “Тошкент – Самарқанд” йўналишида юқори тезликдаги алоҳида йўловчи ташиш темир йўлини қуриш лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш вазифаси берилган.
Мазкур лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини “Korea Eximbank”нинг грант маблағлари ҳисобидан “Saman Engineering”, “Dong Myeong Engineering Consultants & Architecture Co., Ltd”, “Korea Railroad Corporation” ва “Korea National Railway” компаниялари консорциуми томонидан ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилган.
Бугун, 14 февраль куни Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев, Жанубий Кореянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Вон До Ён, Корея Эксимбанк ваколатхонасининг Тошкентдаги раҳбари Сангжин Канг, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ раисининг биринчи ўринбосари Хикматулла Рахметов, шунингдек, тегишли вазирлик ва идоралар масъул ходимлари ва Корея компаниялари консорциуми иштирокида “Тошкент – Самарқанд” йўналишида юқори тезликдаги алоҳида йўловчи ташиш темир йўлини қуриш лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш масалалари юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилиш давомида Корея компаниялари вакиллари томонидан лойиҳа техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш бўйича тақдимот ўтказилди.
Учрашувда лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқишининг амалий босқичига ўтиш учун асос бўлган тегишли ҳужжатлар имзоланди.

Дан старт процессу разработки ТЭО проекта строительства отдельной высокоскоростной пассажирской железной дороги "Ташкент - Самарканд"
14.02.2025 5150 Yangiliklar
Как вам известно, Президентом Республики Узбекистан в 2023 году Постановлением от 10 октября No ПП-329 "О мерах по коренному реформированию сферы железнодорожного транспорта Республики Узбекистан" была поставлена задача разработать технико-экономическое обоснование проекта строительства отдельной высокоскоростной пассажирской железной дороги по маршруту "Ташкент - Самарканд."
Достигнута договоренность о разработке технико-экономического обоснования данного проекта консорциумом компаний "Saman Engineering," "Dong Myeong Engineering Consultants & Architecture Co., Ltd," "Korea Railroad Corporation" и "Korea National Railway" за счет грантовых средств "Korea Eximbank."
Сегодня, 14 февраля, состоялось совещание с участием заместителя министра транспорта Джасурбека Чориева, Чрезвычайного и Полномочного Посла Южной Кореи в Республике Узбекистан Вон До Ёна, главы представительства Korea Eximbank в Ташкенте Сангжина Канга, первого заместителя председателя АО "Узбекистон темир йуллари" Хикматуллы Рахметова, а также ответственных сотрудников соответствующих министерств и ведомств и консорциума корейских компаний по вопросам разработки технико-экономического обоснования проекта строительства отдельной высокоскоростной пассажирской железной дороги по маршруту "Ташкент - Самарканд."
В ходе встречи представителями корейских компаний была проведена презентация по разработке технико-экономического обоснования проекта.
На встрече были подписаны соответствующие документы, являющиеся основанием для перехода к практическому этапу разработки технико-экономического обоснования проекта.