Тошкентда Афғонистон, Покистон ва Ўзбекистон делегациялари иштирокида юқори даражадаги уч томонлама учрашув бошланди
02.02.2021 7546 Yangiliklar
Тошкентдаги “Hilton” меҳмонхонасида Мозори-Шариф – Қобул – Пешовар темир йўли қурилиши лойиҳасини амалга оширишга бағишланган асосий халқаро молия институтлари раҳбарлари иштирокида юқори даражадаги Ўзбекистон-Афғонистон музокаралари бошланди, деб хабар бермоқда "Дунё" ахборот агентлиги мухбирлари Музаффар Камилов ва Анвар Илясов.
Ўзбекистон делегациясига Бош вазир ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов, Афғонистон делегациясига - ташқи ишлар вазири Муҳаммад Ҳаниф Атмар, Покистон делегациясига эса - бош вазирнинг маслаҳатчиси Абдул Раззоқ Довуд раҳбарлик қилмоқда.
Кўп томонлама музокаралар якунлари бўйича келгусида темир йўл маршрутини кузатиш, геодезия, гидрогеологик ва топографик тадқиқотлар ўтказиш учун қўшма халқаро экспедицияни ташкил этиш масалаларини назарда тутувчи Мозори – Шариф – Қобул – Пешовар темир йўлини қуриш бўйича қўшма ҳаракат режаси қабул қилиниши кутилмоқда.
Томонлар, шунингдек лойиҳанинг дастлабки техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқиш, лойиҳа олдидаги тадқиқотларни молиялаштириш ва темир йўл қурилишини тезкор бошлаш масалаларини ҳам келишиб оладилар.

В Ташкенте началась трёхсторонняя встреча высокого уровня с участием делегаций Афганистана, Пакистана и Узбекистана
02.02.2021 7716 Yangiliklar
В ташкентской гостинице “Hilton” начались узбекско-афганско-пакистанские переговоры высокого уровня с участием руководителей ключевых международных финансовых институтов, посвященные реализации проекта строительства железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар, сообщают корреспонденты ИА “Дунё” Музаффар Камилов и Анвар Ильясов (фото).
Делегацию Узбекистана возглавляет заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков, Афганистана – министр иностранных дел Мухаммад Ханиф Атмар, Пакистана – советник Премьер-министра Абдул Разак Давуд.
Ожидается, что по итогам многосторонних переговоров будет принят совместный План действий по строительству железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар, предусматривающий вопросы организации совместной международной экспедиции для трассирования маршрута будущей железной дороги, проведения геодезических, гидрогеологических и топографических исследований.
Стороны также согласуют вопросы разработки предварительного технико-экономического обоснования проекта, механизмы финансирования предпроектных исследований и скорейшего начала строительства железной дороги.