Тошкентда олти давлат темир йўллари раҳбарларининг учрашуви бўлиб ўтмоқда
Бугун олти давлат – Ўзбекистон, Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон, Туркманистон ва Туркия темир йўллари раҳбарларининг икки кунлик учрашуви ўз ишини бошлади.
Тадбир доирасида “Осиё-Тинч океани минтақаси – Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон – Озарбайжон – Грузия – Туркия – Йовропа” халқаро мультимодал йўналишини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинмоқда.
Таъкидлаш жоизки, халқаро мултимодал йўналиш бўйича юкларни узлуксиз ташишни ташкил этиш, қўшимча юк ҳажмларини жалб қилиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, фиттинг платформаларини ўз вақтида йетказиб бериш ва тариф ставкаларини белгилаш масалаларини ҳал этиш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилнинг 19–20 декабрь кунлари Тошкент шаҳрида бешта давлат – Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон, Туркманистон ва Ўзбекистон темир йўллари раҳбарларининг халқаро мультимодал йўналишни ривожлантириш бўйича биринчи учрашуви бўлиб ўтган. Мазкур учрашув сўнгида томонлар якуний баённомани имзолаганлар. 2020 йил 23 октябрда темир йўл маъмуриятлари (Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон, Туркманистон, Туркия ва Ўзбекистон) раҳбарларининг иккинчи йиғилиши. 2021 йилнинг 17 декабрида эса учинчи йиғилиш ВКА режимида бўлиб ўтди, унда Туркия томони Халқаро мультимодал йўналишни ривожлантириш тўғрисидаги протоколга қўшилди, томонлар мавжуд тариф имтиёзларини узайтиришга ҳам келишиб олдилар.

В Ташкенте проходит встреча руководителей железных дорог шести стран
Сегодня начала работу двухдневная встреча руководителей железных дорог шести стран – Узбекистана, Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Туркменистана и Турции.
В рамках мероприятия обсуждаются вопросы развития международного мультимодального маршрута «Страны АТР – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа».
Отметим, что запланировано решение таких вопросов как, организация бесперебойных перевозок грузов по международному мультимодальному маршруту, создание благоприятных условий для привлечения дополнительных объёмов грузов, а также своевременная подача фитинговых платформ и установление тарифных ставок.
Напомним, что первая встреча руководителей железных дорог пяти стран – Азербайджан, Грузия, Кыргызстан, Туркменистан и Узбекистан состоялась в период 19-20 декабря 2019 года. По итогам встречи стороны подписали итоговый протокол. Вторая встреча руководителей железнодорожных администраций (Азербайджана, Грузии, Кыргызстана, Туркменистана, Турции и Узбекистана) проведена 23 октября 2020 года, а третья встреча проведена 17 декабря 2021 года в режиме ВКС, в ходе которой Турецкая сторона присоединилась к Протоколу по развитию международного мультимодального маршрута, также стороны договорились о пролонгации действующих тарифных преференций.