Тошкентда Трансафғон йўлаги бўйича халқаро музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йил 6-7 декабр кунлари Тошкент шаҳрида Афғонистон ҳудуди орқали ўтувчи “Термиз –Мозори-Чариф – Қобул – Пешовар” темир йўли линиясини лойиҳалаш ва қуриш бўйича транспорт вазирликлари ва идораларнинг маъсул раҳбарлари ва мутасадди вакиллари иштирокида учтомонлама (Ўзбекистон, Афғонистон, Покистон) ва кўп томонлама (Ўзбекистон, Россия, Қозоғистон, Афғонистон, Покистон) музокаралар бўлиб ўтди.
Томонлар қўшничилик алоқаларини мустаҳкамлаш, халқаро транспорт коммуникациялари ва савдо алоқаларининг минтақалараро ҳамкорлигини ривожлантириш, шунингдек, иқтисодиётнинг турли тармоқларида ҳамкорликни чуқурлаштиришда мазкур лойиҳанинг юксак аҳамияти ҳақида таъкидлаб ўтдилар.
Йиғилиш якунида томонлар тез орада, илгари сурилган темир йўл линиясини қуриш лойиҳасини жойига чиқган ҳолда ўрганиш, ишчи гуруҳлар йиғилишини доимий равишда ўтказиш ва дастлабки техник-иқтисодий асосларни ишлаб чиқгандан сўнг лойиҳага халқаро молия институтларини жалб қилиш бўйича келишиб олдилар.

В Ташкенте состоялись международные переговоры по Трансафганскому коридору
6-7 декабря текущего года в Ташкенте состоялись трехсторонние (Узбекистан, Афганистан, Пакистан) и многосторонние (Россия, Казахстан, Узбекистан, Афганистан, Пакистан) переговоры с участием ответственных руководителей и ответственных представителей министерств и ведомств по проектированию и строительству железнодорожной линии «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Стороны отметили важность данного проекта в укреплении добрососедских связей, развитии межрегионального сотрудничества в области международных транспортных коммуникаций и торговых связей, а также углублении сотрудничества в различных отраслях экономики.
По итогам встреч стороны договорились в скором времени изучить выдвинутые железнодорожные линии на месте, регулярно проводить заседания рабочих групп и привлекать к проекту международные финансовые институты после разработки предварительного технико-экономического обоснования.