Транскаспий транспорт коридорини Мувофиқлаштириш платформаси ишга туширилди
Жорий йилнинг 3 октябрь куни Ашхободда Транскаспий транспорт кесишмаларини мувофиқлаштириш платформасини ишга туширишга бағишланган олий даражадаги учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирда ЕИнинг халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Ютта Урпилайнен, Европа комиссиясининг халқаро ҳамкорлик бўйича бош директори маслаҳатчиси Хенрик ХоллоуЭй, шунингдек, Туркманистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Ўзбекистон, Озарбайжон, Туркия, Арманистон, Грузиянинг тегишли вазирликлари раҳбарлари, Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Европа инвестиция банки, Ислом тараққиёт банки ва Жаҳон банки вакиллари иштирок этди.
Тадбирда транспорт инфратузилмасини кенгайтириш ва транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш минтақа мамлакатларининг иқтисодий ўсишида ҳал қилувчи роль ўйнаши таъкидланди.
Янги мувофиқлаштириш платформаси Транскаспий транспорт йўлагининг барқарорлигини ошириш ва уни Европа ва Осиёни боғлайдиган мултимодал маршрутга айлантириш, шунингдек, темир йўл, автомобиль ва порт инфратузилмасига инвестицияларни рағбатлантириш, Европа ва Марказий Осиё ўртасидаги иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш, транспорт йўлакларининг хавфсизлиги ва барқарорлигини оширишга ёрдам беради.

Запущена платформа координации Транскаспийского транспортного коридора
В Ашхабаде 3 октября состоялась встреча высокого уровня, посвящённая запуску Транскаспийской координационной платформы транспортных пересечений.
На мероприятии участвовали Комиссар ЕС по международному сотрудничеству Ютта Урпилайнен, советник генерального директора Европейской комиссии по международному сотрудничеству Хенрик Холлоуэй, а также представители профильных министерств Туркменистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана, Азербайджана, Турции, Армении, Грузии, Азиатского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Европейского банка реконструкции и развития, Европейского инвестиционного банка, Исламского банка развития и Всемирного банка.
На мероприятии отмечалось, что расширение транспортной инфраструктуры и укрепление транспортной взаимосвязанности играют решающую роль в экономическом росте стран региона.
Новая координационная платформа будет способствовать повышению устойчивости Транскаспийского транспортного коридора и превращению его в мультимодальный маршрут, соединяющий Европу и Азию, а также стимулированию инвестиций в железнодорожную, автомобильную и портовую инфраструктуру, укреплению экономических связей между Европой и Центральной Азией, повышению безопасности и устойчивости транспортных коридоров.
Совместная работа в рамках платформы предполагает активное внедрение технологических инноваций в транспортном секторе.