Транспорт логистика соҳасида Озарбайжон билан ҳамкорликни ривожлантириш йўналишлари белгилаб олинди
Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилигидаги Ишчи гуруҳнинг 13 – 15 февраль кунлари Озарбайжон Республикасига ташрифи давомида қатор учрашувлар ўтказилди.
Хусусан, Озарбайжон Республикасининг Рақамли ривожланиш ва транспорт вазири ўринбасари Рахман Гумматов ҳамда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов ҳамраислигида икки мамлакат ўртасида транспорт ва транзит юк ташувлари масалалари бўйича Қўшма ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши ўтказилди.
Йиғилишда Транскаспий халқаро транспорт коридори ҳамда 6 давлат (Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон, Туркманистон, Туркия, Ўзбекистон) темир йўл тузилмалари иштирокида ташкил этилган CASCA+ мультимодал транспорт йўлаги орқали юк ташувлари ҳажмини ошириш, шунингдек, инфратузилмани ривожлантириш, ташув жараёнларида қулай шароитни яратиш билан боғлиқ масалалар  муҳокама этилди.
Томонлар муҳокама этилган масалалар бўйича ҳамкорликдаги фаолиятни давом эттириш муҳимлигини таъкидлади.
Шунингдек, ташриф давомида Озарбайжоннинг ер усти транспорти қўмитаси, “Озарбайжон темир йўли” ЁАЖ, “Баку халқаро денгиз савдо порти” ЁАЖ, “Озарбайжон Каспий денгиз кемачилиги” компанияси ҳамда Баку кемасозлик заводи раҳбарияти билан учрашувлар ўтказилди.
Учрашувлар давомида Ўзбекистоннинг экспорт ва импорт юкларини Озарбайжон ҳудуди орқали Европа ва Америка қитъаси давлатларига ташувларини узлуксиз ташкил этиш, юк ташувлар харажатини ва муддатини қисқартириш, тариф имтиёзларни кенгайтириш, порт инфратузилмасидан самарали фойдаланиш ҳамда логистика занжирини яратиш бўйича музокаралар олиб борилди.
Томонлар учрашувларда муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Определены направления развития сотрудничества с Азербайджаном в области транспортной логистики
В ходе визита Рабочей группы во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым, осуществленного 13-15 февраля в Азербайджанскую Республику был проведен ряд встреч.
В частности, под сопредседательством заместителя министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Рахмана Гумматова и заместителя министра транспорта Республики Узбекистан Абдусамата Муминова состоялось первое заседание Совместной рабочей группы по транспорту и транзитным грузоперевозкам между двумя странами.
На заседании были обсуждены вопросы увеличения объемов грузоперевозок в рамках Транскаспийского международного транспортного коридора, а также мультимодального транспортного маршрута CASCA+, созданного при участии железнодорожных структур 6 стран (Азербайджан, Грузия, Кыргызстан, Туркменистан, Турция, Узбекистан), улучшения условий перевозок и развития инфраструктуры, и подчеркнута важность продолжения совместной деятельности в этом направлении.
В рамках визита также были проведены встречи с руководством Комитета наземного транспорта Азербайджана, ЗАО "Азербайджанские железные дороги", ЗАО "Бакинский международный морской торговый порт", компании "Азербайджанское Каспийское морское пароходство" и Бакинского судостроительного завода.
Вместе с тем, проведены переговоры по непрерывной организации перевозок экспортных и импортных грузов Узбекистана через территорию Азербайджана в страны европейского и американского континентов, сокращению расходов и сроков грузоперевозок, расширению тарифных преференций, эффективному использованию портовой инфраструктуры и созданию логистической цепочки.
Стороны определили задачи для дальнейшей реализации в рамках расмотренных на заседаниях направлений сотрудничества.