Транспорт назорати инспекциясида “Очиқ эшиклар куни” ўтказилди
“9 декабрь - Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни” муносабати билан ташкил этилган тадбирда Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг масъул ходими Сардор Маманов, Транспорт вазирлигининг коррупцияга қарши курашиш бўйича масъул ходими Ниғматжон Комилов, Инспекциянинг жамоатчилик кенгаши вакиллари, Оммавий ахборот воситалари ходимлари ва журналистлар иштирок этишди.
Тадбирни инспекция бошлиғи Жамшид Каримов кириш сўзи билан очиб, соҳада амалга оширилаётган ишлар, эришилган натижалар, галдаги вазифа ва режалар ҳақида батафсил ахборот берди. Инспекция фаолиятининг барча йўналишлардаги назорат ва профилактик тадбирлар, унинг самарадорлиги, аҳолидан тушган мурожаатлар билан ишлашдаги ижобий ўзгаришлар ҳақида тўхталиб ўтди.
С.Маманов ва Н.Комиловлар Транспорт вазирлиги ва мамлакатимизда коррупцияга қарши курашиш йўлида олиб борилаётган ишлар, эришилган натижалар ҳақида маълумот беришди. Манфаатлар тўқнашуви, давлат хизматчиларининг мол-мулки ва даромадлари декларация қилиниши юзасидан қабул қилинган қонунчилик ҳужжатлари ва уларни амалиётда қўлланиши юзасидан тушунтиришлар беришди.
Транспорт назорати инспекциясининг коррупцияга қарши курашиш бўйича масъул ходими Ўктам Очилов инспекцияда жорий йил давомида амалга оширилган ишлар тўғрисида тўхталиб ўтди. Қабул қилинган меъёрий ҳужжатлар, ўтказилган семинар-тренинглар, малака ошириш курслари орқали тизимни коррупциядан холи қилиш мақсад қилингани таъкидланди.
Инспекциянинг расмий сайти (https://uztn.uz), ишонч телефони (71 202-01-05 (515), телеграм канали (“@Uztransnazorat”) коррупцион ҳолатлар ҳақида хабар бериш учун қайта алоқа боти (“@anticorruption_uztn_bot”) ташкил қилиш орқали коррупция ҳақида хабар берган ходимларни рағбатлантириш, уларнинг таъқибга олинмаслиги кафолатланиши маълум қилинди.
Ходимларга тарғибот ишлари олиб борилишининг ижобий самараси сифатида Автомобиль ва сув транспортида назорат Навоий вилояти етакчи инспектори томонидан жорий йилнинг ноябрь-декабрь ойларида 2 марта пора таклиф қилган ҳайдовчиларнинг ўзига нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддаси билан жиноий иш очилганлиги билдирилди.
“Очиқ эшиклар куни” доирасида Жамоатчилик кенгаши вакиллари инспекцияда коррупцияга қарши курашиш борасидаги ишларни ижобий баҳолаб, фаолиятни такомиллаштириш юзасидан тегишли тавсияларни беришди.

В Инспекции по надзору в сфере транспорта проведен "День открытых дверей"
В мероприятии, организованном в связи с 9 декабря - Международным днем борьбы с коррупцией, приняли участие ответственный сотрудник Агентства по противодействию коррупции Сардор Маманов, ответственный сотрудник Министерства транспорта по противодействию коррупции Нигматжон Камилов, представители общественного совета Инспекции,сотрудник средств массовой информации и журналисты.
Начальник инспекции Жамшид Каримов открыл мероприятие вступительным словом и подробно рассказал о проводимой в сфере работе, достигнутых результатах, предстоящих задачах и планах. Он остановился на контрольных и профилактических мероприятиях по всем направлениям деятельности Инспекции, ее эффективности, положительных изменениях в работе с обращениями населения.
С.Маманов и Н.Комилов представили информацию о проводимой работе по противодействию коррупции в Министерстве транспорта и нашей стране, достигнутых результатах. Даны разъяснения по принятым законодательным актам о конфликте интересов, декларировании имущества и доходов государственных служащих и их практическому применению.
Ответственный сотрудник Инспекции транспортного контроля по противодействию коррупции Уктам Очилов рассказал о работе, проделанной в инспекции в течение текущего года. Отмечалось, что принятые нормативные документы, проведенные семинары-тренинги, курсы повышения квалификации направлены на искоренение коррупции в системе.
Сообщалось, что сотрудники, сообщившие о коррупции, будут поощряться и гарантировано, что они не будут преследоваться, создав официальный сайт (https://uztn.uz), телефон доверия (71 202-01-05 (515), телеграм-канал (@Uztransnazorat) и бот обратной связи (@anticorruption_uztn_bot) для сообщения о коррупционных фактах.
В качестве положительного результата проведения пропагандистской работы с сотрудниками ведущий инспектор Навоийской области по надзору на автомобильном и водном транспорте сообщил, что в отношении водителей, дважды предлагавших взятки в ноябре-декабре текущего года, возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса.
В рамках "Дня открытых дверей" представители Общественного совета положительно оценили работу по противодействию коррупции в инспекции и дали соответствующие рекомендации по совершенствованию деятельности.