Транспорт соҳасида ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган қатор таклифлар илгари сурилди
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов 2022 йил 18 октябрь куни Душанбе шаҳрида "Тожикистон ва минтақа давлатлари ўртасида транспорт коммуникацияларини ривожлантиришда логистика ва унинг афзалликлари" мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияда иштирок этди.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов конференцияда сўзлаган нутқида бугунги геосиёсий вазият барчани белгиланган стандарт йўналишларни қайта кўриб чиқишга ва муқобил транспорт йўналишларни ташувлар жараёнининг муҳим таркибий қисми сифатида эътироф этган ҳолда ривожлантиришга ундаётганини таъкидлаб ўтди.
Бугунги кунда Марказий Осиё минтақаси Шарқий ва Жанубий Осиё, Яқин Шарқ, Европа ва МДҲ мамлакатларидан қўшимча ҳажмдаги транзит юкларни жалб қилиш учун улкан имкониятга эга. Айни шу жиҳатларни инобатга олган ҳолда сўнгги йилларда Ўзбекистон ҳудудларни бир-бирига боғлай оладиган янги транспорт коммуникацияларини барпо этиш бўйича фаол ишларни амалга оширмоқда. Хусусан, “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” ва “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлларини қуриш лойиҳаларида иштирок этиши шулар жумласидан.
Қолаверса, минтақа давлатларининг биргаликдаги саъйи-ҳаракатлари билан “Хитой – Тожикистон – Ўзбекистон”, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Афғонистон” ва “Осиё тинч океани минтақаси мамлакатлари – Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон – Озарбайжон – Грузия – Туркия – Европа” янги мультимодаль транспорт йўналишлари йўлга қўйилди.
Илҳом Маҳкамов бугунги мураккаб вазиятда юкларни анъанавий тарзда етказиб бериш занжири жиддий равишда бузилиб, айрим йўналишларда мутлақо фалаж бўлиб қолганини инобатга олган ҳолда янги логистика йўналишларини барпо этиш давр талаби эканлигини таъкидлаб, ушбу йўналишда қатор таклифларни илгари сурди.
Жумладан, Осиё-Тинч океани минтақаси мамлакатлари – Хитой – Қирғизистон/Тожикистон – Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Туркия – Европа йўналишида мультимодаль транспорт-логистика коридорини яратиш бўйича биргаликда ҳаракат қилиш. Ушбу ташаббусни амалга ошириш учун ҳар бир томон мувофиқлаштирилган ҳолда иш тутиши лозим, шу муносабат билан иштирокчи мамлакатлар вакилларидан иборат доимий Ишчи гуруҳ тузиш ва унинг биринчи йиғилишини Тошкент шаҳрида ўтказиш ;
халқаро юк ташувлар жараёнига рақамли технологияларни жорий этиш бугунги куннинг зарур ва муҳим талаби эканлигини инобатга олган ҳолада транспортда рақамли технологиялар турларини ва жорий этиш географиясини янада кенгайтириш;
шунингдек, халқаро юк ташувлари жараёнида чегара-назорат пунктларидан ўтиш ва виза олиш жараёнларини соддалаштириш, тўлов ва йиғимларни оптималлаштириш ва камайтириш таклифини билдирди.
И.Маҳкамов мазкур конференция мамлакатларимиз ўртасида транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришда муҳим рол ўйнашига ишонч билдириб, тадбир давомида илгари сурилган фикр ва таклифлар амалий ечимлари билан иқтисодий ва транспорт алоқаларини янада яхишилашига ҳисса қўшишини таъкидлади.

Выдвинут ряд предложений, направленных на развитие сотрудничества в транспортной сфере
18 октября 2022 года в Душанбе министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов принял участие в международной научно-практической конференции "Логистика и ее преимущества в развитии транспортных коммуникаций между Таджикистаном и странами региона".
В своем выступлении на конференции министр транспорта Ильхом Махкамов отметил, что сегодняшняя геополитическая ситуация побуждает всех пересмотреть установленные стандартные маршруты и развивать альтернативные транспортные маршруты, признавая их важной составляющей процесса перевозок.
Сегодня Центральноазиатский регион обладает огромным потенциалом для привлечения дополнительных объемов транзитных грузов из стран Восточной и Южной Азии, Ближнего Востока, Европы и СНГ.
Учитывая эти аспекты, Узбекистан в последние годы проводит активную работу по созданию новых транспортных коммуникаций, способных связать регионы. В частности, участие в проектах строительства железных дорог "Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар" и "Китай – Кыргызстан – Узбекистан".
Кроме того, совместными усилиями государств региона были запущены новые мультимодальные транспортные маршруты “Китай-Таджикистан – Узбекистан”, “Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Афганистан” и “страны Азиатско Тихоокеанского региона – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа”.
Ильхом Махкамов выдвинул ряд предложений в этом направлении, отметив, что создание новых логистических направлений является требованием эпохи, учитывая, что в сложившейся сегодня сложной ситуации традиционная цепочка поставок грузов серьезно нарушена и полностью парализована на некоторых направлениях.
В частности, совместные усилия стран Азиатско-Тихоокеанского региона по созданию мультимодального транспортно – логистического коридора Китай – Кыргызстан/Таджикистан – Узбекистан – Туркменистан – Иран – Турция – Европа. Для реализации этой инициативы каждая сторона должна действовать скоординированно, в связи с чем необходимо создать постоянную рабочую группу из стран-участниц и провести ее первое заседание в Ташкенте ;
Внедрение цифровых технологий в процесс международных перевозок является необходимым и важным требованием сегодняшнего дня. Узбекистан является сторонником инновационных подходов в транспортной сфере. Сегодня в Узбекистане началось тестирование электронной системы E-PERMIT с Турцией и полностью внедрено использование электронной книги E-TIR с Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном. В связи с этим дальнейшее расширение видов и географии внедрения цифровых технологий на транспорте;
Он также предложил упростить процессы пересечения пограничных контрольно-пропускных пунктов и получения визы в процессе международных грузовых перевозок, а также оптимизировать и снизить платежей и сборы.
И.Махкамов выразил уверенность в том, что данная конференция сыграет важную роль в развитии транспортно-логистического сотрудничества между нашими странами, отметив, что высказанные в ходе мероприятия мнения и предложения с практическими решениями будут способствовать дальнейшему улучшению экономических и транспортных связей.