Транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди
2022 йилнинг 27 январь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Махкамов Эрон Ислом Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Ҳамид Найирободий билан учрашди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш йўналишлари муҳокама қилинди. Ҳар икки томон ҳам ушбу йўналишда ҳали фойдаланилмаган кенг имкониятлар мавжуд эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Хусусан, учрашув давомида томонлар Эрон ва Ўзбекистон ўртасида муқобил халқаро транспорт йўлакларини ривожлантириш, мамлакатларимиз ўртасида янги йўналишларда авиақатновларни йўлга қўйиш, Эрон портлари имкониятларидан фойдаланиш билан боғлиқ масалалар юзасидан фикр алмашди.
Учрашув доирасида томонлар Ашхобод битими юзасидан ишчи қўмитанинг фаолиятини қайта тиклаш ва навбатдаги мажлисини ўтказиш бўйича таклифни илгари суришди. Шунингдек, элчи жаноблари Эрон томони Ўзбекистон ҳудудида транспорт инфратузилмаси соҳасидаги лойиҳалар бўйича тендерларда иштирок этишдан манфаатдор эканлигини қайд этиб ўтди.
Музокаралар якунида томонлар муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олдилар.

Обсуждены вопросы развития сотрудничества в транспортной сфере
27 января 2022 года министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Иран в нашей стране Хамидом Найирободий.
На встрече были обсуждены направления дальнейшего развития транспортного сотрудничества между нашими странами. Обе стороны особо отметили, что в этом направлении имеются широкие возможности, которые еще не используются.
В частности, в ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам, связанным с развитием альтернативных международных транспортных коридоров между Ираном и Узбекистаном, налаживанием авиасообщения между нашими странами по новым направлениям, использованием возможностей иранских портов.
В рамках встречи стороны выдвинули предложения по возобновлению деятельности и проведению очередного заседания рабочего комитета по Ашхабадскому соглашению. Также господин посол отметил, что иранская сторона заинтересована в участии в тендерах по проектам в области транспортной инфраструктуры на территории Узбекистана.
По итогам переговоров стороны определили задачи, которые будут реализованы в дальнейшем в рамках обсуждаемых направлений сотрудничества.