ТРАНСПОРТ ТИЗИМИДА ДАВЛАТ ТИЛИ ТАРҒИБОТИ КУЧАЙТИРИЛМОҚДА
Куни кеча Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси қабул қилинганлигининг 28 йиллиги муносабати билан Транспорт вазирлигида маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди. Йиғилишда вазирлик тизимидаги ташкилотлардан ҳужжатларнинг давлат тилида қатъий юритилишини таъминлаш бўйича тайинланган масъул ходимлар иштирок этди, ҳудудий транспорт бошқармалари ходимлари қатнашиши учун видеоконференцалоқа таъминланди.
Ўзбекистон давлат мадҳияси садолари билан бошланган тадбирда айнан мадҳиянинг яратилиш тарихи ва унинг йиллар давомида халқимизга ғурур ва ифтихор бағишлаб келаётганлиги, ҳуқуқ ва эркинликларимиз асоси бўлган Бош Қомусимизнинг аҳамияти ҳақида алоҳида таъкидланди.
Тадбирда, шунингдек мамлакатимиз транспорт тизимида давлат тилини ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишлар хусусида сўз борди.
Жорий йилда давлат тили тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талабларига риоя қилиш, иш юритишни давлат тилида ташкил этиш борасида амалга оширилган ишлар сарҳисоб қилинди. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Давлат тилини ривожлантириш департаменти томонидан ўтказилган йиғилиш баёнида кўрсатилган масалалар бўйича маълумотлар берилди.
Эришилган натижалар ва йўл қўйилган камчиликлар транспорт корхона ва ташкилотлари кесимида таҳлил қилинди. Тизимда “Давлат тили тўғрисида”ги Қонун меъёрларига амал қилиниши, иш юритиш имло хатоларсиз, техник хато ва камчиликларсиз амалга оширилиши ва бу ишлар юзасидан жамоатчилик назорати кучайтирилиши зарурлиги таъкидланди.
Тадбирда сўзга чиққанлар таклиф ва ташаббуслари инобатга олиниб, келгуси йил учун иш режалари белгилаб олинди.

В СФЕРЕ ТРАНСПОРТА УСИЛИВАЕТСЯ РАБОТА ПО СОБЛЮДЕНИЮ НОРМ И ПРАВИЛ ГОСУДАРСТВЕННОГО ЯЗЫКА
В Минтрансе состоялось мероприятие по случаю 28-летия принятия Конституции и Государственного гимна Республики Узбекистан. На встрече присутствовали ответственные лица предприятий и организаций министерства, назначенные для обеспечения делопроизводства на государственном языке, также для участия сотрудников территориальных управлений транспорта была предусмотрена видеоконференцсвязь.
На мероприятии, которое началось со звучания государственного гимна Узбекистана с гордостью в сердцах говорилось об истории создания данного государственного символа, выражающего благодарность за независимость, а также отдельно отмечено о важном значении нашей Конституции, являющейся основой нашей свободной и благополучной жизни.
Вместе с тем на мероприятии была обсуждена работа, проводимая по развитию государственного языка в транспортной сфере страны. Подведены итоги о проделанной в этом году работе по соблюдению требований нормативных документов о государственном языке и организации делопроизводства на государственном языке. Была предоставлена информация по вопросам, обозначенным на заседании, проведенном Департаментом развития государственного языка при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
В разрезе транспортных предприятий и организаций проанализированы достигнутые результаты и выявленные недостатки. Вместе с тем, отмечено о необходимости продолжения соблюдения предприятиями и организациями положений Закона «О государственном языке», ведения делопроизводства без орфографических, технических ошибок и недостатков, а также усиления общественного контроля за осуществляемой в данном направлении работой.