“Транспорт тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни маъқулланди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн бешинчи ялпи мажлисида “Транспорт тўғрисида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Бугун мамлакатимиз транспорт тизимининг ҳар бир тармоғида ўз фаолиятига доир “Автомобиль транспорти тўғрисида”, “Темир йўл транспорти тўғрисида” қонунлар ва Ҳаво кодекси каби қонун ҳужжатлари мавжуд.
Натижада транспорт тизимининг автомобиль, темир йўл, авиация, сув транспорти тармоқлари бир-биридан алоҳида, ўз йўналишида ривожланиб, улар фаолиятини мувофиқлаштирувчи алоҳида қонун мавжуд эмас эди.
Кўриб чиқилаётган Қонун эса соҳадаги бу каби камчиликларни бартараф этишда тармоқдаги қонун ҳужжатлари билан тенг юридик кучга эга бўлган, бир вақтнинг ўзида ишлайдиган, бир-бирини тўлдирадиган нормаларни белгилайди.
Ташиш шартномаси ва мажбуриятлари бўйича юзага келадиган жавобгарликни таъминлаш каби иқтисодий масалаларнинг ҳал этилиши орқали тижорат транспорти фаолиятини ривожлантириш ҳам Қонуннинг асосий мақсадларидан биридир.
Ташкилий-ҳуқуқий ва мулкчилик шаклидан қатъий назар, транспорт фаолияти субъектларининг тенглиги, давлат ва транспорт фаолияти субъектлари манфаатларининг уйғунлиги ва жавобгарлиги каби тамойиллар ҳам Қонун билан мустаҳкамлаб қўйилмоқда.
Умуман Қонун тижорат асосида амалга ошириладиган ҳар қандай транспорт фаолиятини юритишда вужудга келадиган муносабатларга нисбатан тадбиқ этилади.

Одобрен закон Республики Узбекистан «О транспорте»
На пятнадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан рассмотрен Закон «О транспорте».
Сегодня каждая отрасль транспортной системы нашей страны имеет свои законодательные акты, касающиеся их деятельности. Это законы «Об автомобильном транспорте», «О железнодорожном транспорте» и Воздушный кодекс.
Тем самым, автомобильный, железнодорожный, авиационный, водный транспортные системы развивались обособленно, не было единого закона, координирующего их деятельность.
Рассматриваемый Закон, устраняя эти недостатки, устанавливает нормы, которые одновременно действуют, дополняют друг друга, имеют равную юридическую силу с законодательными актами отрасли.
Развитие коммерческой транспортной деятельности путем решения таких экономических вопросов, как обеспечение ответственности, возникающей по договору перевозки и по обязательствам, также является одной из основных целей данного документа.
Законом закрепляются и такие принципы, как равенство субъектов транспортной деятельности независимо от организационно-правовой формы и форм собственности, сочетание интересов государства и субъектов транспортной деятельности и их ответственность.
Закон в целом распространяется на отношения, возникающие при осуществлении определенной транспортной деятельности, осуществляемой на коммерческой основе.