Транспорт университетида замонавий ўқув тренажёр-симуляторлар ишга туширилди
Тошкент давлат транспорт университети “Локомотивлар ва локомотив хўжалиги” кафедрасида «ТЕП70БС» йўловчи тепловози ва «3ЭС5К ЕРМАК» магистрал электровози ўқув тренажёр-симуляторлари ўрнатилди ва ишга туширилди.
Ўқув тренажёр-симулятори машинист ва машинист ёрдамчиларини поездни бошқаришнинг оқилона усуллари, маълум бир йўл участкаси шароитларига яқин муҳитда фавқулодда ҳаракат қилишга ўргатиш учун мўлжалланган.
Ўрта Осиёда ягона бўлган ушбу замонавий ўқув тренажёр-симуляторлари университетда таҳсил олаётган талабаларнинг локомотив хўжалиги ва локомотивларни бошқариш тўғрисидаги кўплаб кўникмаларни шакллантириш имконини беради.

В Транспортном университете запущены современные учебные тренажеры-симуляторы
На кафедре «Локомотивы и локомотивное хозяйство» Ташкентского государственного университета транспорта установлены и запущены учебные тренажеры-симуляторы пассажирского тепловоза «ТЕП70БС» и магистрального электровоза «3ЭС5К ЕРМАК».
Учебный тренажер-симулятор предназначен для обучения помощников машиниста и машиниста рациональным способам управления поездом, аварийному движению в среде, близкой к условиям определенного участка дороги.
Эти современные учебные тренажеры-симуляторы, которые являются единственными в Средней Азии, позволяют студентам, обучающимся в университете, формировать множество навыков на стыке локомотивного хозяйства и управления локомотивами.