Транспорт ва коммунал соҳалардаги лойиҳалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 11 апрель куни транспорт ва коммунал соҳалардаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимиз ривожлангани сари фуқаролар ҳаракатчанлиги, халқаро алоқалар кўлами ҳам ошиб бормоқда. Бу талабга мос равишда автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспорти имкониятлари кенгайтирилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 апрелдаги қарорига мувофиқ, “Uzbekistan Airways” ва “Uzbekistan Airports” акциядорлик жамиятлари трансформация қилинмоқда.
2021 йил якунлари бўйича юртимиз аэропортлари орқали 5 миллион 400 минг йўловчи ва 82 минг тонна юк ташилган, хорижий авиакомпанияларга хизмат кўрсатиш ҳажми ошган. Харажатларни мақбуллаштириш бўйича кўрилган чоралар натижасида барча аэропортларнинг молиявий кўрсаткичлари яхшиланган.
Шу билан бирга, Самарқанд халқаро аэропорти янгидан қурилиб, ишга туширилди. Тошкент халқаро аэропортининг 2-терминали реконструкция қилиниб, ўтказиш қуввати 2 баробар оширилди. Қарши аэропортининг учиш зали янгиланди.
Бу ишларни изчил давом эттириш мақсадида мамлакатимиз аэропортларини 2035 йилга қадар ривожлантириш стратегияси ишлаб чиқилган.
Тақдимотда ушбу стратегияни 2026 йилгача амалга ошириш дастури муҳокама қилинди.
Бунда аэропортларни ихтисослаштириш, жумладан, Тошкент аэропортини халқаро хаб, Навоий аэропортини юк ташиш хаби, Самарқанд ва Бухоро аэропортларини туризм хабларига айлантириш кўзда тутилган.
Тошкент халқаро аэропортини модернизация қилиш орқали йўловчиларни ўтказиш қувватини соатига 2 минг 400 нафарга ошириш, рўйхатдан ўтиш, паспорт назорати ва самолётга чиқиш йўлакларини кўпайтириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари аэропорт ходимларининг дунёқараши ва малакасини ошириш, йўловчиларга хизмат кўрсатиш вақтини қисқартириш зарурлигини таъкидлади.
Маълумки, Фарғона водийсидаги учта – Андижон, Наманган ва Фарғона аэропортлари шаҳарлар ичида жойлашгани ва атрофи бино-иншоотлар билан зич ўралгани сабабли уларни кенгайтириш имконияти чекланган. Шу боис учта вилоятнинг ўртасида янги халқаро аэропорт қуриш таклиф этилмоқда.
“Тошкент-Шарқий” аэропортининг бош режаси ҳам муҳокама қилинди. Бухоро ва Урганч аэропортларида янги йўловчи терминаллари қуриш, шунингдек, ҳудудлараро лоукостер авиакомпанияси фаолиятини йўлга қўйиш лойиҳалари ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз аэропортларда хизматларни кўпайтириш ва сифатини яхшилаш, нархларнинг оммабоплигини таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Тақдимотда иссиқлик таъминоти тизимини янгилаш ва қамровини оширишга оид режалар ҳам кўриб чиқилди.
Охирги тўрт йилда ҳудудларда 47 та қозонхона қурилиб, қарийб 80 километр тармоқ ётқизилгани қайд этилди.
2022-2026 йилларда яна 172 та қозонхона ва 482 километр тармоқни янгидан қуриш, 109 та қозонхона ва 543 километр тармоқни модернизация қилиш кўзда тутилган. Буларнинг натижасида марказлашган иссиқлик таъминоти билан қамраб олиш даражаси ҳозирги 52 фоиздан 66 фоизга етади.
Айрим қозонхоналарда когенерацион газ турбинасини ўрнатиш орқали электр энергияси ҳам ишлаб чиқариш имконияти яратилади.
Давлатимиз раҳбари иссиқлик ҳосил қилиш ва ундан фойдаланиш тизимини рақамлаштириш, соҳада давлат-хусусий шерикликни кенгайтириш, иссиқлик таъминоти корхоналарини молиявий соғломлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.

Рассмотрены проекты в транспортной и коммунальной сферах
Президент Шавкат Мирзиёев 11 апреля ознакомился с презентацией проектов в транспортной и коммунальной сферах.
По мере развития нашей страны растет мобильность граждан и расширяются международные связи, что в свою очередь обуславливает необходимость расширения автомобильной, железнодорожной и авиатранспортной инфраструктуры.
В частности, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года продолжается трансформация акционерных обществ “Uzbekistan Airways” и “Uzbekistan Airports”.
По итогам 2021 года через аэропорты страны перевезено 5,4 миллиона пассажиров и 82 тысячи тонн грузов, увеличился объем услуг, оказанных иностранным авиакомпаниям. В результате мер по оптимизации затрат улучшились финансовые показатели всех аэропортов.
Вместе с тем построен и введен в строй новый аэровокзальный комплекс Самаркандского международного аэропорта. Осуществлена реконструкция терминала №2 Ташкентского международного аэропорта, его пропускная способность увеличена вдвое. Обновлен зал прилета аэропорта города Карши.
В целях продолжения этой работы разработана стратегия развития аэропортов страны до 2035 года.
В ходе презентации обсуждена программа реализации этой стратегии до 2026 года.
Она предусматривает специализацию аэропортов, в том числе развитие аэропорта Ташкента в качестве международного хаба, аэропорта Навои - грузового хаба, аэропортов Самарканда и Бухары - туристических хабов.
За счет модернизации Ташкентского международного аэропорта планируется увеличить пропускную способность до 2,4 тысячи пассажиров в час, увеличить число регистрационных стоек, кабин паспортного контроля и посадочных выходов.
Глава государства подчеркнул необходимость расширения кругозора и повышения квалификации персонала аэропорта, сокращения времени обслуживания пассажиров.
Как известно, существующие в Ферганской долине Андижанский, Наманганский и Ферганский аэропорты расположены в черте городов и окружены плотной застройкой, что ограничивает возможности их расширения. В связи с этим предлагается построить новый международный аэропорт, который станет единым для всех трех регионов.
Обсужден также генеральный план аэропорта "Ташкент-Восточный". Представлена информация о проектах строительства новых пассажирских терминалов в аэропортах Бухары и Ургенча, а также по организации регионального лоукостера.
Президент поручил расширить перечень и улучшить качество оказываемых в аэропортах услуг, обеспечить доступность цен.
На презентации обсуждены и планы по модернизации и увеличению охвата системы теплоснабжения.
За последние четыре года в регионах построено 47 котельных и проложено около 80 километров теплосетей.
В 2022-2026 годах планируется построить еще 172 котельных и 482 километра сетей, модернизировать 109 котельных и 543 километра сетей. В результате охват централизованным теплоснабжением увеличится с нынешних 52 до 66 процентов.
Указано на возможность оснащения некоторых котельных когенерационными установками, что позволит вырабатывать электроэнергию наряду с теплом.
Глава государства дал указания по цифровизации системы производства и потребления тепла, расширению государственно-частного партнерства в сфере, финансовому оздоровлению предприятий теплоснабжения.