Транспорт ва логистика соҳасидаги долзарб масалалар муҳокама этилди
Мамлакатимизнинг ташқи иқтисодий алоқаларини ривожлантириш ва ташқи савдо ҳажмини оширишда халқаро бозорларга чиқиш учун логистика муаммоларини муваффақиятли ҳал этиш муҳим омил саналади.
Айниқса, бугунги шароитда экспорт ва импорт юкларининг узлуксиз логистикасини ташкил этиш долзарб аҳамият касб этмоқда. Айни шу жиҳатларни инобатга олган ҳолда жорий йилнинг 21 сентябрь куни Транспорт вазирлиги ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Хўжаев раҳбарлигида транспорт ва логистика соҳасида хизмат кўрсатувчи тадбиркорлар билан учрашув ташкил этилди.
Учрашувда Транспорт вазирлиги раҳбарияти, “Uzbekistan airways” АЖ, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, Ўзбекистон Халқаро автомобилда юк ташувчилар уюшмаси (AIRCUZ) мутасаддилари мамлакатимизнинг транспорт-экспедиторлик компаниялари, йирик ишлаб чиқарувчилар ва экспортёр корхоналар вакилллари билан улар фаолиятида юзага келаётган транспорт-логистикаси соҳасидаги муаммолар ва уларни ҳал этиш билан боғлиқ масалаларини муҳокама этишди.
Очиқ мулоқот тарзда ташкил этилган учрашувда экспорт-импорт операцияларини бажаришда юзага келаётган муаммолар ва уларнинг амалий ечими, хусусан, экспорт маҳсулотларини халқаро бозорларга олиб чиқишда авиаташувчилар, темир йўл ва автомобиль транспорти компаниялари олдида турган муаммоларга оид масала ва таклифлар ҳар томонлама кўриб чиқилди.
Шунингдек, учрашувда транспорт-логистика соҳасида вужудга келаётган муаммолар ва уларни бартараф этиш юзасидан амалга оширилаётган чора тадбирлар ҳамда муқобил транспорт коридорларидан фойдаланиш имкониятлари тўғрисида тақдимот ўтказилди.
Учрашув иштирокчиларидан олинган савол ва таклифлар таҳлили якунлари бўйича маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан экспортга етказиб бериш барқарорлигини таъминлаш бўйича мақсадли чора-тадбирлар комплексини ишлаб чиқиш учун тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳини шакллантириш топширилди.

Обсуждены актуальные вопросы в сфере транспорта и логистики
Важным фактором развития внешнеэкономических связей нашей страны и увеличения объемов внешней торговли является успешное решение логистических задач выхода на международные рынки.
Особенно актуальной в сегодняшних условиях становится организация бесперебойной логистики экспортных и импортных грузов. С учетом этих аспектов 21 сентября текущего года по инициативе Министерства транспорта под руководством заместителя премьер – министра-министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева была организована встреча с предпринимателями, оказывающими услуги в сфере транспорта и логистики.
На встрече руководители министерства транспорта, АО ”Uzbekistan airways”, АО "Узбекистон темир йуллари", Международной ассоциации автомобильных перевозчиков Узбекистана (AIRCUZ) обсудили с представителями транспортно-экспедиторских компаний, крупных производителей и предприятий-экспортеров нашей страны вопросы, связанные с проблемами в транспортно-логистической сфере и их решением.
На встрече, организованной в формате открытого диалога, были всесторонне рассмотрены вопросы и предложения, касающиеся проблем, возникающих при осуществлении экспортно-импортных операций, и их практического решения, в частности, проблем, стоящих перед авиаперевозчиками, железнодорожными и автомобильными транспортными компаниями при продвижении экспортной продукции на международные рынки.
Также на встрече была проведена презентация о проблемах, возникающих в транспортно-логистической сфере, и мерах, предпринимаемых для их устранения, а также о возможностях использования альтернативных транспортных коридоров.
По итогам анализа вопросов и предложений, полученных от участников встречи, поручено сформировать рабочую группу, состоящую из руководителей соответствующих министерств и ведомств, для разработки комплекса целевых мер по обеспечению устойчивости экспортных поставок отечественными производителями.