Транспорт вазири Беларусь Бош вазири ўринбосари билан учрашди
Бугун, 26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Элёр Ғаниев Беларусь Республикаси Бош вазири ўринбосари Владимир Дворник билан учрашди. Учрашувда икки томонлама ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Томонлар икки давлат ўртасида транспорт соҳасидаги ижобий ва конструктив ҳамкорлик алоқаларини юқори баҳолашди. Ўзаро ҳамкорлик алоқаларининг юқори суръатларда ривожланиб бориши натижасида давлатлар ўртасида товар айрибошлаш ҳажми 150 фоизга ўсишга эришилгани алоҳида қайд этиб ўтилди. Келажакда мазкур кўрсаткични янада ошириш учун томонлар улкан имкониятларга эга эканлиги ва бу борада ўзаро ҳамкорликдаги алоқаларни янада ривожлантиришга келишиб олинди.
Хусусан, Беларусь Республикаси Бош вазири ўринбосари Владимир Дворник «АМКОДОР» ва “МАЗ” каби корхоналар томонидан ишлаб чиқарилаётган турли модификациядаги махсус автотранспорт воситаларини Ўзбекистон бозорига етказиб бериш ва ҳамкорликда ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш бўйича ўзаро фикр алмашди.
Транспорт вазири Элёр Ғаниев Ўзбекистонда барча хорижий давлат корхоналари учун бозор муносабатларига асосланган рақобатбардош шарт-шароитлар яратилганини айтиб ўтди. Ҳамда  кўп қиррали ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш Ўзбекистон ва Беларусь учун бирдек манфаатли эканлигини таъкидлади.

Министр транспорта встретился с заместителем премьер-министра Беларуси
Сегодня, 26 февраля, министр транспорта Республики Узбекистан Эльер Ганиев встретился с заместителем премьер-министра Республики Беларусь Владимиром Дворником. Стороны обсудили вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
В частности, заместитель Премьер-министра Республики Беларусь Владимир Дворник обменялся мнениями о поставках спецтехники различных модификаций, выпускаемых такими компаниями, как "АМКОДОР" и "МАЗ", на узбекский рынок и создании совместных производственных мощностей.
Министр транспорта Эльер Ганиев сказал, что в Узбекистане созданы конкурентные условия для всех иностранных компаний на основе рыночных отношений. Он также отметил, что Узбекистан и Беларусь одинаково заинтересованы в дальнейшем развитии взаимовыгодного и многопланового сотрудничества.
Стороны высоко оценили позитивное и конструктивное сотрудничество двух стран в сфере транспорта. Было отмечено, что благодаря высоким темпам развития сотрудничества объем торговли между двумя странами увеличился на 150%. Была достигнута договоренность о том, что стороны имеют большой потенциал для дальнейшего роста этого показателя и будут продолжать развивать сотрудничество в этой области.