05.09.2024 4514 Yangiliklar
Бугун, 5 сентябрь куни Транспорт вазири Илҳом Махкамов Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Тимоти Смарт билан учрашди.
Элчи жаноблари Буюк Британиянинг Ўзбекистон билан транспорт соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликни, хусусан, инфратузилма, автомобиль ва темир йўл транспорти соҳасидаги лойиҳаларни ривожлантиришга бўлган қизиқишини алоҳида таъкидлаб ўтди. Шунингдек, мамлакатнинг энг йирик кредит агентликларидан бири UK Export Finance иштирокида Туркия ва Жанубий Кореянинг транспорт лойиҳаларини молиялаштириш тажрибаси билан ўртоқлашди.
И.Махкамов Буюк Британия билан инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, Транспорт университети билан қўшма ўқув дастурларини ташкил этиш, шунингдек, авиарейсларни йўлга қўйиш йўналишда ҳамкорликни кенгайтиришни таъкидлаб ўтди.
Учрашув якунида томонлар ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича меморандум лойиҳасини ишлаб чиқиш ҳамда қўшма ишчи гуруҳ тузишга келишиб олди.

Министр транспорта встретился с послом Великобритании
Сегодня, 5 сентября, министр транспорта Ильхом Махкамов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Великобритании в Узбекистане Тимоти Смартом.
Господин посол особо отметил заинтересованность Великобритании в развитии двустороннего сотрудничества с Узбекистаном в транспортной сфере, в частности в инфраструктурных, автомобильных и железнодорожных проектах. Он также поделился опытом финансирования транспортных проектов Турции и Южной Кореи с участием одного из крупнейших кредитных агентств страны, UK Export Finance.
И.Махкамов отметил расширение сотрудничества с Великобританией в области реализации инфраструктурных проектов, организации совместных учебных программ с транспортным университетом, а также налаживания авиарейсов.
По итогам встречи стороны договорились разработать проект меморандума о развитии сотрудничества и создать совместную рабочую группу.