21.02.2025 11146 Yangiliklar
Транспорт вазири Илҳом Махкамов Эстониянинг Ўзбекистондаги янги тайинланган элчиси Яап Ора билан учрашди. Учрашувда томонлар транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболларини муҳокама этишди.
Хусусан, Эстония портлари ва омборхона имкониятларидан фойдаланган ҳолда юк ташиш ҳажмини ошириш, шунингдек, рақамли хизматлар ва маҳсулотларни ривожлантириш бўйича тажриба алмашиш имкониятлари юзасидан фикр алмашилди.
И.Маҳкамов транспорт-логистика соҳасидаги алоқаларни янада ривожлантириш мақсадида ўзаро ҳамкорликда Эстонияда "Road show" ташкил этиш ҳамда жорий йилда бўлиб ўтадиган халқаро тадбирлар доирасида Ўзбекистонда бизнес вакиллари иштирокида форум ўтказишни таклиф қилди.

Министр транспорта встретился с послом Эстонии
Министр транспорта Ильхом Махкамов встретился с новоназначенным послом Эстонии в Узбекистане Яапом Ора. В ходе встречи стороны обсудили перспективы развития сотрудничества в транспортной сфере.
В частности, состоялся обмен мнениями о возможностях увеличения объемов грузоперевозок с использованием портов и складских мощностей Эстонии, а также обмена опытом в развитии цифровых услуг и продуктов.
В целях дальнейшего развития связей в транспортно-логистической сфере И.Махкамов предложил совместно организовать в Эстонии "Road show," а также провести в Узбекистане форум с участием представителей бизнеса в рамках международных мероприятий, которые пройдут в текущем году.