06.09.2024 4935 Yangiliklar
Транспорт вазири Илҳом Махкамов ҳамда Германия Федератив Республикасининг мамлакатимизга янги тайинланган элчиси Манфред Хутерер ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Унда икки давлат ўртасида йўлга қўйилган самарали ҳамкорлик алоқалари натижасида қўлга киритилган ютуқлар ва келгусидаги истиқболли режалар муҳокама қилинди.
Хусусан, И.Махкамов Германиянинг транспорт соҳасидаги компаниялари Rhenus, Deutsche Bahn, DB Engineering & Consulting, DB Schenker ва бошқалар билан кенг кўламли ҳамкорлик ривожланиб бораётганини алоҳида таъкидлаб ўтди. Шунингдек, транспорт вазири Lufthansa авиакомпаниясининг Ўзбекистонга авиарейсларини тезда тиклашга умид билдирди.
Учрашув давомида томонлар транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш билан боғлиқ қатор масалаларни юзасидан фикр алмашди.
Илҳом Махкамов янги тайинланган элчига юқори ва масъулиятли лавозимда муваффақият тилаб, биргаликда транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтиришга келишиб олдилар.

Министр транспорта встретился с послом Германии Манфредом Хутерером
Состоялась встреча министра транспорта Ильхома Махкамова с новоназначенным послом Федеративной Республики Германия в нашей стране Манфредом Хутерером.
На нем обсуждались достижения и перспективные планы на будущее в результате эффективного сотрудничества, установившегося между двумя странами.
В частности, И.Махкамов отметил широкий спектр  текущего сотрудничества с немецкими транспортными компаниями Rhenus, Deutsche Bahn, DB Engineering & Consulting, DB Schenker и другими. Также министр транспорта выразил надежду на скорейшее восстановление полетов авиакомпании Lufthansa в Узбекистан.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, связанных с развитием сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
Ильхом Махкамов пожелал новоназначенному послу успехов на высоком и ответственном посту и договорился о дальнейшем расширении сотрудничества в области транспорта и логистики.