Транспорт вазири Саудия Арабистони Подшоҳлиги Ҳаж ва умра ишлари вазири билан музокара ўтказди
Бугун, 29 сентябрь куни Транспорт вазирлигида Саудия Арабистони Подшоҳлиги ҳаж ва умра ишлари вазири Тавфиқ бин Фавзон ар-Рабия бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида Саудия Арабистони Подшоҳлиги ва Ўзбекистон ўртасида транспорт, хусусан, ҳаво транспорти соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш, икки мамлакат ўртасида мунтазам авиақатновлар сонини ошириш ва туризм йўналишида алоқаларни кенгайтириш масалалари муҳокама этилди.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги алоқалар жадал ривожланиб бораётганлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 17-19 август кунлари Саудия Арабистони Подшоҳлигига давлат ташрифи давомида икки мамлакат транспорт идоралари томонидан фуқаро авиация соҳасида Англашув Меморандуми имзоланганлиги ҳамкорликнинг янги босқичини бошлаб берди. Мазкур ташриф давомида транспорт, хусусан, ҳаво транспорти соҳасида икки мамлакат ўртасидаги мавжуд алоқаларни янада кенгайтириш, шаҳарларимиз ўртасида мунтазам авиарейсларни ташкиллаштириш бўйича муҳим келишувларга эришилди.
Натижада бугунги кунда “Uzbekistan Airways” АЖ томонидан “Тошкент-Жидда-Тошкент” йўналишида ҳафтасига 7 маротаба авиарейслар бажарилмоқда. “Uzbekistan Airways” АЖга Ҳаж ва умра сафарлари доирасидаги мавжуд рейсларда тижорий юк ташишни амалга ошириш ҳуқуқи тақдим этилди.
Тавфиқ бин Фавзон ар-Рабия Саудия Арабистони авиакомпаниялари Ўзбекистон йўналиши бўйлаб авиарейслар амалга оширишда қулайликларни яратиб беришда кўмак кўрсатилаётгани учун Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматига алоҳида ташаккурини изҳор этди. Айниқса, “Flynas” авиакомпаниясига Ўзбекистон шаҳарларига парвозлар амалга ошириш ҳуқуқи берилиши натижасида “Жидда-Тошкент-Жидда” йўналишида ҳафтасига 2 маротаба авиарейслар йўлга қўйилганини мамнуният билан таъкидлади.
Учрашувда Ўзбекистон томонидан эришилган келишувларни самарали амалга ошириш, давлатларимиз ўртасида кенг қамровли ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида келгусида Саудия Арабистони авиакомпанияларини “Зиёрат туризми” дастури доирасида тарихий шаҳарлар, яъни Самарқанд, Бухоро ҳамда Урганч шаҳарларига мунтазам авиарейсларни йўлга қўйиш таклиф этилди.
Музокаралар давомида “Flynas” авиакомпанияси билан Саудия Арабистонидан Ўзбекистон ва Марказий Осиё шаҳарларига сайёҳлар оқимини кўпайтириш учун яратилган имкониятлардан тўлақонли фойдаланишга келишилди.
Учрашув якунига кўра томонлар яқин муддатлар ичида янгиланган Ҳаво битими қатнови тўғрисидаги битим лойиҳасини ишлаб чиқишни якунлаб, уни имзолашга келишиб олдилар.

Министр транспорта провел переговоры с министром по делам хаджа и умры Королевства Саудовская Аравия
29.09.2022 7113 Yangiliklar
29 сентября текущего года в министерстве транспорта состоялась встреча с представителями делегации Королевства Саудовская Аравия во главе с министром по делам хаджа и умры Тавфиком бин Фавзоном ар-Рабия.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы развития транспортного сотрудничества между Королевством Саудовская Аравия и Узбекистаном, в частности, в области воздушного транспорта, увеличения количества регулярных авиаперевозок между двумя странами и расширения связей в туристическом направлении.
И.Махкамовым было особо отмечено, что между Саудовской Аравией и Узбекистаном сегодня динамично развиваются связи, в том числе сотрудничество в сфере транспорта, а именно гражданской авиации.
В частности, сегодня АО” Uzbekistan Airways “осуществляет авиарейсы по маршруту” Ташкент-Джидда-Ташкент " 7 раз в неделю. АО "Uzbekistan Airways" предоставлено право осуществлять коммерческие грузовые перевозки на существующих рейсах в рамках хаджа и умры.
В ходе государственного визита нашего уважаемого Президента Шавката Миромоновича Мирзиеева в Королевство Саудовская Аравия 17-19 августа текущего года транспортными ведомствами двух государств был подписан Меморандум о взаимопонимании в области гражданской авиации, что положило начало новому этапу сотрудничества. В ходе данного визита были достигнуты важные договоренности по дальнейшему расширению существующих связей между двумя странами в области транспорта, в частности воздушного транспорта, организации регулярных авиарейсов между нашими городами.
Тавфик ар-Рабия выразил особую благодарность Правительству Республики Узбекистан за оказанную поддержку авиакомпаниям Саудовской Аравии в создании условий для осуществления авиарейсов по маршруту Узбекистан. В частности, он с удовлетворением отметил, что в результате предоставления авиакомпании ”Flynas“ права на полеты в города Узбекистана, по маршруту ”Джидда-Ташкент-Джидда" 2 раза в неделю были запущены авиарейсы.
В целях эффективной реализации договоренностей, достигнутых Узбекистаном, укрепления всестороннего сотрудничества между нашими государствами, в рамках программы “паломнический туризм” авиакомпаниям Саудовской Аравии было предложено организовать регулярные авиарейсы в исторические города, а именно в Самарканд, Ургенч и Бухару.
Было отмечено, что сотрудничество в этом направлении будет способствовать развитию культурно-просветительских связей между гражданами двух государств, создаст широкие возможности для саудовских гостей в нашей стране, где развивается ислам.
В ходе переговоров была достигнута договоренность с авиакомпанией "Flynas" о полноценном использовании возможностей, созданных для увеличения потока туристов из Саудовской Аравии в города Узбекистана и Центральной Азии.
По итогам встречи стороны договорились в ближайшее время завершить разработку проекта обновленного Соглашения о воздушном сообщении и подписать его.