30.05.2023 8190 Yangiliklar
Айни дамда транспорт вазири Илҳом Маҳкамов бошчилигидаги делегация Корея Республикасига ташриф буюрди. Хизмат сафарининг илк куни вазир Сеул шаҳар маъмурияти қошида ташкил этилган транспорт маълумоти хизмати (TOPIS)га ташриф буюриб, шаҳар транспорт тизимини оператив бошқарув фаолияти, ҳайдовчисиз ҳаракатланаётган транспорт воситаларининг пилот лойиҳалари ҳамда реал вақт режимида транспорт ва йўл маълумотларини таҳлил қилиб бориш имкониятлари билан танишди.
Хизмат сафари давомида, Сеул шаҳри жамоат транспорти соҳасида амалга оширилган кенг кўламдаги ислоҳотлар, хусусан, шаҳарда жорий этилган автобус йўлаклари (BRT), интеграллашган электрон тўлов (T-Money) тизими, даромадларни ташувчилар ўртасида тақсимлашда “Pool” тизими, жамоат транспорт инфратузилмасида аҳолининг заиф қатламлари учун яратилган шароитлар билан яқиндан танишилади.
Таъкидлаш жоизки, бугунги кунда ривожланган давлатлар тажрибасини ўрганган ҳолда бевосита хорижий экспертлар иштирокида, янгича ёндашувлар асосида Тошкент шаҳри жамоат транспорти тизимини ислоҳ қилиш бўйича ишлар давом этмоқда. Айнан мазкур жараёнда Жанубий Корея тажрибаси асосида шаҳар транспорт тизмини ривожлантириш борасида энг мақбул ечимларни амалда қўллаш кўзда тутилган.

Министр транспорта Узбекистана посетил Сеул
В настоящее время делегация во главе с министром транспорта Илхомом Махкамовым посетила Республику Корея. В первый день рабочей поездки министр посетил службу транспортной информации (TOPIS), созданную при городской администрации Сеула, и ознакомился с деятельностью по оперативному управлению транспортной системой города, пилотными проектами беспилотных транспортных средств, а также с возможностями анализа информации о движении и дорогах в режиме реального времени.
Во время визита запланировано ознакомление с широким спектром реформ, проводимых в сфере общественного транспорта Сеула, в частности, с введенными в городе автобусными коридорами (BRT), интегрированной системой электронных платежей (T-Money), системой “Pool” при распределении доходов между перевозчиками, условиями, созданными для уязвимых слоев населения в инфраструктуре общественного транспорта.
Сегодня продолжается работа по реформированию системы общественного транспорта города Ташкента на основе новых подходов с участием зарубежных экспертов, изучающих опыт развитых стран. Именно в этом процессе на основе опыта Южной Кореи предполагается реализовать наиболее оптимальные решения по развитию городской транспортной инфраструктуры.