Транспорт вазири Хитой элчисини қабул қилди
Жорий йилнинг 3 август куни Транспорт вазири Илҳом Махкамов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси жаноб Юй Цзюн билан учрашди. Мулоқот чоғида томонлар икки давлат ўртасида транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилишди.
Хусусан, ушбу йўналишда амалга оширилаётган «Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой» темир йўли қурилиши лойиҳаси, шунингдек, янги йўналишларда авиақатновларни ташкил этиш ҳамда жорий йилнинг 18-19 май кунлари Хитойнинг Сиан шаҳрида “Марказий Осиё - Хитой” форматидаги саммитда эришилган келишувларни амалга ошириш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилди.
Шуни таъкидлаш жоизки, бугунги кунда Транспорт вазирлиги ХХР билан транспорт логистикасини ривожлантириш, хусусан, янги маршрутлар орқали мультимодал ташувларни кўпайтириш, жамоат транспорти ҳаракат таркибини янгилаш ҳамда илғор рақамли техногияларни жорий этиш йўналишларида ҳамкорликда қўшма лойиҳалар амалга оширилмоқда.

Министр транспорта принял посла Китая
3 августа текущего года министр транспорта Илхом Махкамов принял чрезвычайного и полномочного посла Китайской Народной Республики в Узбекистане г-на Юй Цзюня. В рамках встречи стороны обсудили состояние реализуемых проектов в транспортной сфере сотрудничества двух государств.
В частности на встрече были обсуждены строительство железнодорожной линии «Узбекистан-Кыргызстан-Китай», рассмотрены аспекты, связанные с организацией авиаперелетов по новым направлениям, а также реализацией договоренностей, достигнутых на саммите в формате “Центральная Азия-Китай” в китайском городе Сиань 18-19 мая текущего года.
Стоит отметить, что сегодня министерством транспорта реализуются ряд совместных проектов с КНР по развитию транспортной логистики, в частности по увеличению мультимодальных перевозок по новым маршрутам, обновлению подвижного состава общественного транспорта и внедрению передовых цифровых технологий.