Транспорт вазири ХХРнинг Ўзбекистондаги элчиси билан учрашди
Бугун, 25- ноябрь куни Транспорт вазири Илҳом Махкамов ХХРнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь билан учрашди.
Учрашувда томонлар икки мамлакат ўртасида транспорт логистикаси соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш билан боғлиқ қатор масалаларни муҳокама этишди.
Хусусан, автомобиль транспортида юк ташувларини амалга ошириш учун тақдим этиладиган рухсатнома бланкалари квотасини ошириш, Хитой портлари ва чегараларида юк контейнерларини ўтказишни тезлаштириш ҳамда Ўзбекистон авиакомпаниялари учун Хитой шаҳарларига бажариладиган авиақатновлар частотасини ошириш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилди.
Шунингдек, томонлар Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича уч томонлама концессия битимини имзолашни тезлаштириш ҳамда мазкур муҳим лойиҳанинг қурилишига старт бериш маросимини ўтказиш масаласи юзасидан фикр алмашди.

Министр транспорта встретился с послом КНР в Узбекистане
Сегодня, 25 ноября министр транспорта Ильхом Махкамов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в Узбекистане Юй Цзюнем.
На встрече стороны обсудили ряд вопросов, связанных с развитием сотрудничества между двумя странами в сфере транспортной логистики.
В частности, были рассмотрены аспекты, связанные с увеличением квоты бланков разрешений на осуществление грузовых перевозок автомобильным транспортом, ускорение пропуска контейнеров в портах и на границах Китая, а также увеличением частоты авиарейсов для узбекских авиакомпаний в Китай.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам ускорения подписания трехстороннего концессионного соглашения по проекту строительства железной дороги Китай - Кыргызстан - Узбекистан и проведения церемонии  старта строительства этого важного инфраструктурного проекта.