Транспорт вазирлиги делегацияси ICAO симпозиумида иштирок этмоқда
Транспорт вазири Илхом Махкамов бошчилигидаги делегация 2023 йил 30 майдан 1 июнгача Корея Республикасининг Сеул шаҳрида бўлиб ўтаётган Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO) томонидан ташкил этилган Жорий этишни қўллаб-қувватлаш глобал симпозиумида (GISS) иштирок этмоқда.
Ушбу тадбир ICAO Жаҳон авиация форуми (IWAF), Авиация ҳамкорлиги бўйича глобал симпозиум (GACS) ва TRAINAIR PLUS глобал авиация тренингини ўзида бирлаштириб, унинг доирасида энг сўнгги инновациялар, операцион ечимлар ва авиация барқарорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлар кўриб чиқилади.
Симпозиум доирасида Ўзбекистон делегацияси халқаро авиация стандартларини самарали жорий этишга кўмаклашувчи минтақавий, глобал ва давлат стратегияларини муҳокама қилувчи давра суҳбатида ҳам иштирок этди. Ушбу давра суҳбатида ICAO билан халқаро фуқаро авиациясининг ривожланишини тезлаштириш ва барқарорлигини ошириш учун ресурсларни сафарбар қилиш бўйича саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш, авиация ходимларининг малакасини ошириш масалалари муҳокама этилади.
ICAOнинг Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиациясини ривожлантиришдаги ролини алоҳида таъкидлаш муҳимдир. 1992 йил 3 июлда Ўзбекистон Парламенти томонидан Халқаро фуқаро авиацияси тўғрисидаги конвенция ратификация қилинган ва 1992 йил 12 ноябрдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси тегишли мажбуриятларни ўз зиммасига олган ҳолда Халқаро фуқаро авиацияси ташкилотининг (ICAO) тўла ҳуқуқли аъзосига айланган. Ўзбекистон Республикасининг авиация қоидалари ва республиканинг фуқаро авиацияси соҳасидаги бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари ICAO халқаро стандартлари асосида қабул қилинади, бу эса парвозлар хавфсизлигини узлуксиз таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси ташкилоти билан ҳамкорлик доирасида Парвозлар хавфсизлигини таъминлаш назоратини ташкил этиш текширувларини ўтказиш бўйича ICAO Универсал дастурида, шунингдек, Ташкилотга аъзо давлатларда авиация хавфсизлиги соҳасида текширишлар ўтказиш дастурида иштирок этади. Мамлатимиз фуқаро авиациясини ривожлантиришда ICAO билан ҳамкорликнинг роли катта.

Делегация министерства транспорта участвует в симпозиуме ИКАО по глобальной поддержке внедрения
Делегация во главе министра транспорта Илхома Махкамова участвует на Симпозиум по глобальной поддержке внедрения (GISS), организованном Международной организацией гражданской авиации (ИКАО), который проходит в Сеуле, Республика Корея, с 30 мая по 1 июня 2023 года.
Данное мероприятие объединяет Всемирный авиационный форум ИКАО (IWAF), Глобальный симпозиум по авиационному сотрудничеству (GACS) и Глобальный авиационный тренинг и симпозиум TRAINAIR PLUS с целью ознакомления с новейшими цифровыми инструментами, ключевыми инициативами и совместными усилиями по поддержке авиационной устойчивости, инновации, устойчивое развитие и операционные решения.
А также, в рамках симпозиума делегация Узбекистана  приняла участие в круглом столе, где были обсуждены государственные, региональные и глобальные стратегии, которые содействуют эффективному внедрению международных авиационных стандартов. К их числу относится сотрудничество с ИКАО в поддержку ее усилий по мобилизации ресурсов для ускорения роста и повышения устойчивости международной гражданской авиации, вопросы повышения квалификации авиационного персонала.
Важно отметить роль ИКАО в развитии гражданской авиации Республики Узбекистан. 3 июля 1992 года Парламентом Узбекистана была ратифицирована Конвенция о международной гражданской авиации (постановление Верховного Совета №666-XII от 03.07.1992г.) и с 12 ноября 1992 года Республика Узбекистан стала полноправным членом Международной организации гражданской авиации (ИКАО), приняв на себя соответствующие обязательства. Авиационные правила Республики Узбекистан и другие нормативно-правовые документы в области гражданской авиации республики принимаются на основе международных стандартов ИКАО, что непрерывно обеспечивает безопасность полетов.
Гражданская авиация Республики Узбекистан участвует в рамках ИКАО в Универсальной программе ИКАО по проведению проверок организации контроля за обеспечением безопасности полетов, а также в Универсальной программе ИКАО по проведению в государствах проверок в сфере авиационной безопасности. Сотрудничество с ИКАО в развитии гражданской авиации нашей страны играет важную роль.